Akvizice za desítky miliard. Novartis koupí amerického výrobce léků na rakovinu | E15.cz

Akvizice za desítky miliard. Novartis koupí amerického výrobce léků na rakovinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Andrew Hecht

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis koupí za 2,1 miliardy dolarů (47,2 miliardy korun) amerického výrobce léků na rakovinu Endocyte. Akvizice je součástí plánované expanze na trhu s radiofarmaky, napsala agentura Reuters. Novartis současně oznámil, že jeho zisk ve třetím čtvrtletí stoupl o dvě procenta a zvýšil výhled tržeb na celý letošní rok.

Novartis nabídl za jednu akcii Endocyte 24 dolarů, což ve srovnání se středeční závěrečnou cenou představuje zisk 59 procent. Firma Endocyte se spojí s nově vytvořenou dceřinou společností Novartisu. Transakce by měla být dokončena v první polovině příštího roku.

Novartis v září uvedl, že hodlá zrušit ve Švýcarsku a Británii v příštích čtyřech letech 2550 pracovních míst. Firma chce tímto krokem zvýšit zisk a více se zaměřit na nové léky.

Čistý zisk Novartisu z hlavních aktivit ve třetím čtvrtletí stoupl o dvě procenta na 3,1 miliardy dolarů. Tržby se zvýšily o tři procenta na 12,78 miliardy dolarů. Výsledky byly zhruba v souladu s průměrným odhadem analytiků. Za celý rok nyní čeká růst tržeb bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů kolem čtyř až šesti procent. Doposud firma uváděla, že tržby se zvýší o jedno až pět procent. Provozní zisk má stoupnout o pět až devět procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah