Američtí senátoři navrhují sankce pro stavitele plynovodu Nord Stream 2 | E15.cz

Američtí senátoři navrhují sankce pro stavitele plynovodu Nord Stream 2

ČTK

Americký republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová v úterý představili návrh zákona, který zavádí sankce vůči společnostem a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informoval o tom portál The Hill. Spojené státy projekt ropovodu dlouhodobě kritizují.

„Nord Stream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a národní bezpečnost Ameriky,“ uvedl Cruz. „Spojené státy zkrátka nemohou dovolit Rusku ovládnout energetickou budoucnost Evropy,“ dodal.

Shaheenová konstatovala, že Německo je sice modelovým příkladem amerického spojence, ale ruský prezident Vladimir Putin se vidinou levného plynu snaží získat monopol na energetické dodávky do Evropy, a tak situaci na kontinentu destabilizovat. „Spojené státy nemohou stát nečinně, zatímco Kreml buduje trojského koně,“ řekla.

Komentář Viliama Bucherta: Jedno zbytečné potrubí

Pokud návrh obou senátorů Kongres USA schválí, bude to znamenat sankce pro plavidla a společnosti podílející se na budování plynovodu a také odmítnutí vstupu do USA představitelům těchto firem.

Americký prezident Donald Trump opakovaně varoval, že Nord Stream 2 učiní Německo zcela závislým na ruské energii. Washington se rovněž obává, že projekt připraví Ukrajinu o důležité příjmy z tranzitu plynu, a tvrdí, že Moskva projekt využívá k rozdělení Evropy.

Stavba plynovodu Nord Stream 2 bude pokračovat, Evropská unie podpořila návrh Německa a Francie
Komentář Gregora Martina Papucska: Orbánův nebezpečný petting
Mayová chce další hlasování o brexitové dohodě začátkem června
Česká ekonomika spotřebovala rekordní množství elektřiny
Měli bychom zemědělce motivovat k živočišné výrobě, říká prezident Agrární komory Jandejsek
Češi důchodovému systému nerozumí, vyhrávají jednoduché sliby, říká ekonom Vostatek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!