Automobilka BMW zrušila dohodu s firmou Northvolt na nákup baterií za dvě miliardy eur

BMW

BMW Zdroj: BMW

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zrušil dohodu se švédskou firmou Northvolt o dodávkách baterií pro elektromobily za dvě miliardy eur, téměř padesát miliard korun. Německá média uvedla, že švédská společnost nebyla schopna včas splnit dlouhodobý kontrakt na dodávky baterií. Obě společnosti dohodu podepsaly v roce 2020 a dodání se mělo uskutečnit letos.

„Northvolt a BMW Group se společně rozhodly zaměřit aktivity Northvoltu na cíl vyvinout bateriové články nové generace,“ uvedla německá automobilka. Obě strany chtějí zachovat vzájemnou spolupráci. BMW má v Northvoltu akciový podíl a ten si i nadále ponechá.

Německý časopis zaměřený na ekonomiku a obchod Manager Magazin napsal, že ke zrušení přispěly dva důvody. Za prvé kvalita baterií dodávaných firmou Northvolt zatím neodpovídá očekávání. Důležitějším bodem pak je načasování, protože švédská firma má zatím v provozu pouze jednu továrnu, ve Švédsku, která funguje od roku 2022. Ostatní závody jsou zatím teprve ve fázi plánování.

Northvolt, který byl založen v roce 2017, musí z tohoto jediného závodu zásobovat všechny partnery, a není tak schopen dodat včas baterie, které BMW nyní potřebuje. V budoucnu chce BMW přejít na jiné baterie, je pro ni tak zbytečné domluvit se na pozdějších dodávkách baterií dojednaných ve smlouvě.