Boeingy 737 MAX vzbuzuje v Dubaji zájem | e15.cz

Boeing sbírá objednávky na problémové letouny 737 MAX. Zájem mají Turci i Kazaši

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký výrobce letecké techniky a letadel Boeing by měl podle agentury Reuters během úterý na aerosalonu v Dubaji oznámit objednávky za pět až šest miliard dolarů (115 až 139 miliard korun). Letecká společnost Air Astana z Kazachstánu od něj chce třicet letounů 737 MAX na středně dlouhé lety. V úterý s Boeingem podepsala předběžnou dohodu o objednávce, jejíž katalogová cena podle Reuters činí 3,6 miliardy dolarů (83 miliard korun). 

Podle zdroje Reuters má americká firma objednávku na stroje, které nyní kvůli dvěma smrtelným haváriím nesmějí do vzduchu, i od další letecké společnosti.

Dohoda s Air Astana má být dokončena v následujících měsících. Podle Reuters podepsal americký konkurent Airbusu závaznou objednávku na deset boeingů 737 MAX 7 a deset strojů MAX 10 ještě s jinými aerolinkami, jejichž jméno nebylo uvedeno.

Už v pondělí americká společnost získala závaznou objednávku na letadla Boeing 737-8 MAX od německo-turecké společnosti SunExpress.

Letouny 737 MAX po dvou haváriích, při kterých zahynulo 346 osob, nesmějí v současnosti na celém světě do vzduchu. Pozastaveny jsou i jejich dodávky - Boeing doufá, že je bude moci obnovit v prosinci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah