Británie po 300 letech opouští hlubinnou těžbu uhlí, zavírá poslední důl | E15.cz

Británie po 300 letech opouští hlubinnou těžbu uhlí, zavírá poslední důl

Britský důl Kellingley, který se zavře letos v prosinci
Britský důl Kellingley, který se zavře letos v prosinci
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velká Británie koncem letošního roku uzavře poslední hlubinný černouhelný důl. Končí tak jedno odvětví, které 300 let pohánělo britskou průmyslovou revoluci a které ještě před sto lety zaměstnávalo přes milion lidí.

Společnost UK Coal Holdings dnes uzavřela po 90 letech těžby důl Thoresby Colliery v hrabství Nottinghamshire, kde pracovalo 360 lidí. Kolem 15. prosince pak definitivně skončí její poslední důl v Kellingley v North Yorkshiru, který se otevřel před 50 lety a nyní zaměstnává 700 lidí.

„Je to velmi smutný den a znamená to konec celé jedné éry,“ uvedla UK Coal podle agentury Reuters. Už na konci června se předčasně uzavřel důl Hatfield Colliery v South Yorkshiru, když mu vláda odepřela další subvence.

Počty hlubinných dolů v Británii soustavně klesaly:

Počet hlubinných dolů ve Velké Británii soustavně klesá Autor: Repro Bloomberg

Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Podkopala ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka i vládní politika odchodu od uhlí v energetice. Britští provozovatelé elektráren už od počátku tisíciletí nakupují v zahraničí více uhlí než z domácích zdrojů. UK Coal je od roku 2013 v nucené správě a vláda firmě poskytla půjčku na pomoc s řízeným uzavíráním dolů.

Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly, uvádějí údaje ministerstva energetiky.

Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř třech tisícovkách dolů zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah