Češi platí za plyn víc než Francouzi či Britové | E15.cz

Češi platí za plyn víc než Francouzi či Britové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České domácnosti platí za plyn víc než francouzské či britské a v celoevropském srovnání patří Česko co do cen plynu mezi dražší země. Naopak elektřinu mají domácnosti v Česku lacinější než ve většině Evropy a ČR patří mezi deset nejlevnějších zemí Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších údajů Evropského energetického portálu (EEP).

Podle údajů EEP platí české domácnosti za megawatthodinu zemního plynu průměrně 59,34 eura (1530 korun). To řadí Česko na jedenácté místo z 34 zemí EU, jejichž údaje EEP zveřejnil. Plyn stojí v česku zhruba polovinu proti Švédsku, kde je cena nejvyšší, a naopak více než dvojnásobek toho, kolik platí domácnosti v nejlevnějším Rumunsku.

Ceny plynu v Česku jsou nejvyšší ze států visegradské skupiny a jen o dvě eura za megawatthodinu zaostávají za cenami v Německu. Méně než Češi platí například také Francouzi, Britové a Irové.

Ceny plynu pro domácnosti v zemích EU (v eurech za kWh):

Ceny plynu za kWh v eurech Autor: Evropsky energeticky portal
Zdroj: EEP

U elektřiny je podle EEP situace opačná. Česko se s cenou 150,71 eura (3900 korun) za megawatthodinu řadí na šestnáctou příčku mezi 24 sledovanými státy. V nejdražším Dánsku jsou ceny proti českým zhruba dvojnásobné, v nejlevnějším Bulharsku platí domácnosti dvě třetiny toho, co v Česku.

Tuzemské domácnosti podle EEP platí za elektřinu méně než domácnosti v sousedních zemích s výjimkou Polska. Přesto však Češi mají dražší elektřinu než francouzské domácnosti, které proud stojí nejméně ze států západní Evropy.

Ceny elektřiny pro domácnosti v zemích EU (v eurech za kWh):

Ceny elektřiny v EU za kWh v eurech Autor: Evropsky energeticky portal
Zdroj: EEP

Zájem o změnu dodavatele plynu poklesl o 9 %, Češi využili slev od největších prodejců

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.