Češi začali napouštět obří vodní elektrárnu Alpaslan 2 | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Češi začali v Turecku napouštět obří vodní elektrárnu Alpaslan 2 za půl miliardy dolarů

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Tuzemská energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře začala napouštět největší vodní dílo, které česká firma od sametové revoluce postavila. Turecká přehrada a vodní elektrárna Alpaslan 2 má do tamní sítě dodávat 860 gigawatthodin elektřiny ročně, tedy zhruba tolik, kolik loni vyrobilo všech devět vodních elektráren Vltavské kaskády dohromady.

Napouštění potrvá několik měsíců. Kompletní dokončení stavby a ostrá výroba elektřiny se plánuje na konec letošního roku. „Přehrada je hotova ze zhruba 95 procent. Nyní dokončujeme hráz, která bude vysoká 103 metrů,“ řekla serveru E15.cz mluvčí skupiny Energo-Pro Hana Hikelová.

Celková investice se má vyšplhat na 500 milionů dolarů, v přepočtu na aktuální kurz zhruba 12,8 miliardy korun. Většina financí šla z vlastních zdrojů, 175 milionů eur, tedy asi 4,9 miliardy korun, činí úvěr, který na projekt aranžovala japonská banka MUFG. Součástí tohoto úvěru byla i půjčka České exportní banky, která poskytla 50 milionů eur.

Start největšího developerského projektu v centru Prahy je na obzoru

Čtyři turbíny elektrárny Alpaslan 2 budou mít instalovaný výkon 280 megawattů. Výrobu elektřiny má Energo-Pro licenčně zajištěný až do roku 2059. V prvních deseti letech budou vyrábět elektřinu za garantovaný tarif ve výši 73 dolarů za megawatthodinu. 

Alpaslan 2, jež se staví od roku 2013, bude přehradou s devátou největší vodní plochou v Turecku. Rozléhat se má na ploše přibližně 55 kilometrů čtverečních, což je pro představu asi 7700 fotbalových hřišť o rozměrech 71 krát 100 metrů.

Turecká přehrada Karakurt se už napouští. Od revoluce Češi větší vodní dílo nepostavili

České dílo je v Turecku zároveň největším projektem přehrady a vodní elektrárny ve vlastnictví soukromé firmy. Největší elektrárna je to i z pohledu Energo-Pro. Až bude dokončena, vystřídá na pomyslném prvním stupínku přehradu Karakurt, kterou Energo-Pro začala napouštět letos v únoru a jejíž výkon bude dosahovat téměř sta megawattů.

Energo-Pro nyní v Turecku vlastní pět vodních elektráren, průměrně ročně vyrobí 550 gigawatthodin. Po započtení Gruzie, Bulharska a Česka Energo-Pro nyní provozuje 36 vodních elektráren s instalovaným výkonem 862 megawattů. 

Křetínský s Tkáčem vstupují do amerického prodejce obuvi Foot Locker
Nejhorší erupce dějin USA: před 40 lety vybuchla Mount St. Helens, zničila území větší než Praha
Okolí Štrbského Plesa se může změnit. Na Slovensku to jitří emoce
Lidé lezli do vesnice po žebříku. Čína je kvůli boji s chudobou stěhuje do bytů ve městě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!