Okolí Štrbského Plesa se může změnit. Na Slovensku to jitří emoce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Okolí Štrbského Plesa se může změnit. Na Slovensku to jitří emoce

snk

Obec Štrba, pod jejíž správu spadá i romantické okolí Štrbského Plesa, bude příští týden projednávat změny a doplnění ve svém územním plánu. Podle deníku SME to umožní stavbu několika plánovaných nových budov. 

Plánovaná kabinková lanovka, možná nová sjezdovka, apartmánové domy, obchody, sportoviště. Na jednu stranu development, který zkulturní resort ve Vysokých Tatrách, zároveň ale alarm pro ochránce přírody. Chystaný rozvoj by se neobešel bez zásahů do přírody, upozorňuje SME. “Odložme toto rozhodování,” říká nyní slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj. 

Ekologičtí aktivisté a obyvatelé okolí Štrbského Plesa iniciovali petici proti změně územního plánu v tomto duchu. Poukazují na pro přírodu údajně nedobrý vývoj v Nízkých Tatrách a v okolí střediska Jasná, kde se podobným způsobem investovalo před asi deseti lety. 

Start největšího developerského projektu v centru Prahy je na obzoru

Postupně se ale mění i Štrbské Pleso. S nelibostí veřejnosti se loni potýkal investor 53 metrů vysoké vyhlídkové věže u jezera, společnost High Tatras Tower z Popradu. „Při výstavbě věže nebyl pokácen ani jeden strom a nedošlo k žádným zásahům do vegetace,“ řekla k této věci pro televizi Markíza mluvčí projektu Andrea Čurná.

Současný ráz dalo Štrbskému Plesu mistrovství světa v lyžování v roce 1970. Tehdy naposled došlo k výraznějšímu stavebnímu boomu v lokalitě.

Oprava Negrelliho viaduktu se výrazně prodražila
Koreanistka: Smrt Kima? Šok pro KLDR, poprvé v historii nemá vůdce nástupce
Lidé lezli do vesnice po žebříku. Čína je kvůli boji s chudobou stěhuje do bytů ve městě
Jako na Aljašce. Ze starých chat u Vltavy, Sázavy a Berounky dýchá téměř celé minulé století
Krachy už dorazily na dohled od Pařížské. Končí zlatnictví Frey Wille

Autor: snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!