Česko soupeří s Poláky o stavbu obřího logistického centra Mercedesu. Šlo by o největší sklad u nás | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česko soupeří s Poláky o stavbu obřího logistického centra Mercedesu. Šlo by o největší sklad u nás

Daniel Novák

Daniel Novák

Díly pro automobily Mercedes-Benz budou do celé Evropy směřovat z Česka nebo Polska. Německá automobilka rozjela „akci Daimler“, na jejímž konci bude sklad obřích rozměrů.

Tak velký sklad, jaký plánuje postavit německý výrobce automobilů Mercedes-Benz, dosud v Česku nestojí. Podle informací E15.cz bude mít 250 tisíc metrů čtverečních. To znamená, že bude téměř dvakrát tak velké jako distribuční centrum e-shopu Amazon v Dobrovízi u Prahy. Automobilka se pro umístění nového logistického uzlu, z něhož budou proudit díly do celé Evropy, rozhoduje mezi Českou republikou a Polskem.

„Plán na výstavbu nového skladu ve východní Evropě je součástí úsilí o efektivní organizaci logistiky s díly. Jeho umístění ve východní Evropě vychází z toho, že se v tomto regionu naši dodavatelé rozhodli postavit výrobní závody,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí Daimleru Evelyn Schwedesová. Posílení logistiky plánuje automobilka rovněž kvůli rostoucím prodejům a rozšiřující se škále modelů.

Zlatý brexit. Ve Velké Británii roste zájem o luxusní vozy, může za to hodnota libry

Na realitním trhu se nikdo o plánu Němců příliš bavit nechce. Poradci a developeři totiž automobilce podepsali pod tvrdými sankcemi mlčenlivost. O záměru se proto mluví jen jako o „akci Daimler“.

Na trhu se mimo jiné objevila informace, že s výrobcem Mercedesů jedná největší tuzemský stavitel průmyslových nemovitostí CTP. „Informaci nemůžu potvrdit,“ reagoval šéf CTP Remon Vos.

Říkali mu prase. Výroba skútru ČZ 501 začala ve Strakonicích před 60 lety

Najít developerský projekt, který by umožnil rychlou výstavbu takové haly, je v Česku problém. Velký prostor je například ve strategické průmyslové zóně Joseph u Mostu. Pozemek o šestadvaceti hektarech je aktuálně na prodej v Kyšicích u Plzně poblíž dálnice do Německa. Ještě větší parcela o 32 hektarech se v současnosti prodává v Lovosicích u dálnice D8.

Výstavba obřích „XXL“ skladů je trendem posledních let, který neustále sílí. Hala Amazonu v Dobrovízi u Prahy má 130 tisíc metrů čtverečních. Přes deset hektarů má rovněž sklad v Jirnech u dálnice D11, z něhož výrobce hraček Lego zásobuje světové trhy.

Jak to chodí v obřích skladech. Zde záběry z Amazonu v Dobrovízi
Amazon postaví v Polsku nový sklad. Bude plný robotů
Constantin Kinský: Česko už dávno není evropská montovna
Do práce jen na čtyři dny? České odbory jsou pro plošné krácení pracovního týdne
Kdo nepracuje, dostane jen existenční minimum

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!