Český průmysl šlápl na brzdu, skvěle se ale daří automobilkám | E15.cz

Český průmysl šlápl na brzdu, skvěle se ale daří automobilkám

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průmyslová výroba v únoru zpomalila meziroční růst na 2,7 procenta z lednových 10,3 procenta. Dařilo se především výrobcům automobilů, jejichž produkce stoupla o 7,5 procenta.

O šest procent vzrostla i výroba elektřiny. Naopak o 15,4 procenta klesla produkce ostatních dopravních prostředků, kam patří například lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Letošní únor ale měl o jeden pracovní den méně než loňský.

Proti letošnímu lednu produkce průmyslových výrobců vzrostla o 0,7 procenta. Tržby průmyslníků v únoru stouply meziročně o 4,8 procenta, rostly spíše na domácím trhu. Hodnota nových zakázek, které výrobci v únoru dohodli, stoupla o 7,3 procenta. Rychlejší růst zaznamenali na zahraničních trzích než doma.

"Po očištění o kalendářní vlivy růst výroby vykázal silnou dynamiku, kterou v uplynulém roce a půl dokázal překonat pouze výsledek v loňském srpnu podpořený ovšem mimořádnými vlivy. Růst poptávky po průmyslových výrobcích se zdá být rovnoměrně rozprostřen mezi tuzemskou a zahraniční, o čemž vypovídá obdobná dynamika u obou kategorií jak u tržeb tak u nových zakázek. Známky silnějšího růstu v řadě evropských zemích zvyšují šance, že solidní tempo průmyslové výroby uvidíme i ve zbývajících měsících roku," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Prohlédněte si novinky automobilového světa, jak se představily na autosalonu v Ženevě:

Autosalon Ženeva 2017 - 360° prohlídka 3. část

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah