ČEZu loni klesl zisk téměř o polovinu, propustí 500 zaměstnanců | E15.cz

ČEZu loni klesl zisk téměř o polovinu, propustí 500 zaměstnanců

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina ČEZ v loňském roce vydělala 10,5 miliardy korun, meziročně o 8,5 miliardy méně. Důvodem propadu získu o 45 procent je podle polostátní energetické firmy hlavně vysoká srovnávací základna roku 2017, kdy se zbavila majetku v hodnotě několika miliard. Firma rovněž ohlásila, že v rámci úspor firma propustí pět stovek zaměstnanců.

Tržby ČEZ dosáhly 184,5 miliardy korun a reálně tak stouply o necelých 11 miliard. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 49,5 miliardy korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl hodnoty 13,1 miliardy korun.

Propad čistého zisku téměř o polovinu je z větší části způsoben tím, že firma měla v roce 2017 hned několik velkých mimořádných příjmů. Prodala například akcie maďarského energetického koncernu MOL za 4,5 miliardy a dokončila prodej pražského Sídliště Písnice společnosti CIB Group za 1,1 miliardy. Z dohody o narovnání sporu se Sokolovskou uhelnou ČEZ předloni inkasoval 700 milionů.

Část loňského zisku si také ukously emisní povolenky. Kvůli snížení bezplatného přídělu povolenek a růstu jejich tržní ceny stouply ČEZu náklady na tuto oblast o 1,3 miliardy.

V roce 2019 ČEZ očekává růst čistého zisku na 17 až 19 miliard korun. „V roce 2019 se po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny významně projeví ve výsledcích hospodaření Skupiny ČEZ růst cen elektřiny na velkoobchodních energetických trzích. Máme navíc ambici vyrobit přes 68 TWh elektřiny, o 8 procent meziročně více, z toho přes 31 TWh v jaderných zdrojích, a navýšit tržby z energetických služeb nad 20 miliard korun,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Energetický gigant se zároveň do konce letošního roku zbaví pěti set zaměstnanců. Uštřit by tím společnost měla půl miliardy korun. Propouštění se dotkne hlavně zaměstnanců v pražské centrále společnosti.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah