EPH odloží vyčlenění části Pražské teplárenské, chce změnu smlouvy s Prahou | E15.cz

EPH odloží vyčlenění části Pražské teplárenské, chce změnu smlouvy s Prahou

teplárna
teplárna
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského zatím odložil plán na vyčlenění části společnosti Pražská teplárenská a vznik dceřiné společnosti PT Real Estate, která má spravovat lukrativní nemovitosti za zhruba miliardu korun. Reagoval tak na dnešní rozhodnutí Prahy, která jako menšinový akcionář odmítla pro návrh hlasovat. EPH chce s Prahou jednat o podmínkách akcionářské smlouvy.

O vyčlenění části společnosti měla v pátek jednat valná hromada Pražské teplárenské Holding, v níž má Praha většinu 51 procent, a jejíž slovo je pro plánovaný vznik dceřiné firmy klíčový. Konečné rozhodnutí mělo padnout příští týden na valné hromadě Pražské teplárenské, kde je město v menšině.

Radní Michal Hašek (ANO) původně radním navrhoval, aby s vyčleněním nové firmy souhlasila. Návrh se mu ale po dlouhé diskusi prosadit nepodařilo. Podle opozice by šlo o vyvádění miliardového majetku mimo vliv Prahy a možná i o přípravu na prodej části Pražské plynárenské.

To ale EPH důrazně odmítla. Podle mluvčího Daniela Častvaje chce EPH s Prahou dojednat takové podmínky, které budou přijatelné pro obě strany. EPH už na začátku roku se souhlasem města vyčlenila 11 kotelen na levém břehu Vltavy s plánem sdružit je do společnosti PT měření.

Podle neveřejných podkladů, které má ČTK k dispozici, měla ve vedení nové společnosti PT Real Estate stanout předsedkyně pražské ANO Radmila Kleslová, která už sedí ve vedení Pražské teplárenské a také v další společnosti s podílem města - Pražské energetice.

Podle některých zdrojů z opozice by na cenných pozemcích měly v budoucnu vyrůst developerské projekty

Kleslová ale řekla, že se navrhovaného členství v PT Real Estate už na začátku září z osobních důvodů vzdala. Kleslová v posledních týdnech čelí kritice nejen kvůli působení v orgánech městských firem, ale i údajnému nátlaku na dozorčí radu ČEZ, s níž spolupracovala. Tento týden se kvůli tomu vzdala funkce místopředsedkyně ANO.

Pod dceřinou PT Real Estate by podle plánu EPH měla přejít desítka společností, které spravují výměníkové stanice především v sídlištních aglomeracích.

Podle některých zdrojů z opozice by na cenných pozemcích měly v budoucnu vyrůst developerské projekty. Z rejstříku firem vyplývá, že v představenstvech všech deseti společností zhruba od poloviny letošního roku působí Ondřej Dolínek, který je bratrem náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), a také jednatel a zřejmě i majitel realitní společnosti Victory estate Michal Viktorin.

Čistý zisk Pražské teplárenské se blíží 800 milionům

Ten by se zároveň měl stát členem představenstva PT Real Estate. V čele představenstva nové dceřiné společnosti by měl stát šéf EPH Daniel Křetínský.

Pražská teplárenská loni dosáhla čistého zisku 794,9 milionu korun, celkové tržby činily 5,733 miliardy korun. Firma zásobuje teplem zhruba 265 tisíc pražských domácností, administrativní a obchodní centra a velké průmyslové podniky. Dodává také elektrickou energii.

Společnost disponuje 39 tepelnými zdroji a teplárenskými sítěmi o celkové délce 696 kilometrů. Holding EPH vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah