Francie loni vyvezla zbraně za rekordních osm miliard eur | E15.cz

Francie loni vyvezla zbraně za rekordních osm miliard eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie loni vyvezla zbraně za více než osm miliard eur (218 miliard korun), což je nový rekord. Oznámil to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. „Od mého příchodu (do funkce v roce 2012) se množství zakázek zdvojnásobilo," prohlásil ministr.

V roce 2012 vyvezla Francie zbraně za 4,8 miliardy eur (131 miliard Kč), v následujícím roce pak za 6,87 miliardy (187 miliard Kč). Nynější meziroční nárůst tak dosahuje nejméně 16 procent. „Mám všechny důvody se domnívat, že budeme pokračovat v tomto trendu i v roce 2015,“ dodal ministr.

Francie začne od dubna dodávat zbraně Libanonu za tři miliardy dolarů. Egyptskou armádu pak vyzbrojí 24 stíhačkami Rafale a válečnou fregatou, za což dostane 5,2 miliardy eur.

Podle zprávy ministerstva obrany z roku 2014 činil roční obrat francouzského vojenského průmyslu více než 17 miliard eur. Navázáno je na něj přímo či nepřímo kolem 165 tisíc pracovních míst.

Největším světovým vývozcem zbraní s podílem 29 procent jsou Spojené státy. Druhé je Rusko s 27 procenty, následují Německo, Čína a Francie. Česká republika není ani v první dvacítce největších exportérů. V roce 2013 dosahoval vývoz vojenského materiálu z České republiky 7,85 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.