Fúze nebude, finská Konecranes koupí od Terexu jen divizi za miliardu dolarů | E15.cz

Fúze nebude, finská Konecranes koupí od Terexu jen divizi za miliardu dolarů

Jeřáb finského Konecranes
Jeřáb finského Konecranes
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Derek Yu via Flickr

ČTK

Finský výrobce jeřábů Konecranes koupí od americké společnosti Terex divizi výroby zařízení pro manipulaci s náklady a přístavní techniky za 1,1 miliardy dolarů (26 miliard korun). Obě firmy se zároveň dohodly, že ruší loňský plán vzájemné fúze.

Výrobce těžkých strojů Terex se loni v srpnu dohodl s Konecranes na sloučení do společnosti s ročními tržbami kolem deseti miliard dolarů. Terex ale poté dostala od čínské firmy Zoomlion nabídku na převzetí za 3,4 miliardy USD a nyní o tomto návrhu jedná.

V rámci dohody o postoupení části aktivit se Terex stane čtvrtinovým akcionářem Konecranes. Finská firma uvedla, že transakce by jí mohla do tří let přinést navíc 140 milionů eur (3,8 miliardy korun). Terex vyrábí těžká zařízení pro stavebnictví, těžbu a námořní přepravu. V minulém desetiletí byla většinovým vlastníkem českého výrobce nákladních vozů Tatra, v roce 2006 jej prodala skupině investorů Blue River.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.