Fúze Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou má proběhnout do září | E15.cz

Fúze Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou má proběhnout do září

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Fúze městské firmy Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského má být uzavřená do konce září, dokdy by měla být zapsána v obchodním rejstříku. Vliv spojení firem na další subjekty na trhu ČR i města musí ještě prozkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podklady by měly být připravené v červnu, v červenci Plzeň a EPH podají na ÚOHS návrh na zahájení řízení a obě firmy očekávají rozhodnutí úřadu zhruba v září, řekl právník teplárny Robert Varga.

"Poté bychom hned podali návrh na zápis fúze do rejstříku a k výmazu firmy Plzeňská energetika," uvedl. Hotová už je změna stanov kvůli přeměně akcií z listinných na zaknihované a budou valné hromady obou firem. Pokud se fúze zapíše do 30. září, bude už letos zpracována konsolidovaná účetní uzávěrka spojeného podniku.

Teplárenská měla loni čistý zisk 211 milionů korun a výnosy 2,37 miliardy korun. Energetika si vydělala 90 milionů korun při tržbách 940 milionů korun. "Konsolidovaný zisk za obě firmy by měl být výrazně lepší. Jedna a jedna by tomto případě mělo být 2,3 nebo 2,5," uvedl šéf představenstva teplárny Tomáš Drápela. Podle něj je letos docela dobrý obchod s elektřinou a hospodaření koresponduje s předchozími roky. Za teplárnu lze očekávat 250 až 300 milionů zisku, řekl Drápela.

Podle něj budou největší synergie fúze v co nejefektivnějším nastavení obou velkých zdrojů tak, aby vytápění Plzně bylo co nejekonomičtější a aby se spálilo co nejméně uhlí. Na funkčním technickém propojení obou firem teď pracují jejich managementy. O propouštění provozních pracovníků se neuvažuje, synergie se mohou výhledově najít v obslužném personálu. Obě firmy mají teď dohromady 520 lidí.

Teplárna zpracuje ročně zhruba 400 tisíc tun uhlí a Plzeňská energetika asi 150 tisíc tun. Drápela věří, že se uhlí ušetří. Do systému se více zapojí nová spalovna odpadu. Spojená firma ušetří také za nákupy emisních povolenek, jejichž ceny výrazně rostou. "Vinou toho, co se děje na trhu, se musí systém vytápění v Plzni změnit," řekl.

K 1. říjnu má mít spojená firma jednotné účetnictví, centrální nákup a informační systém. Oba provozy pojedou v první fázi beze změn. "A od nové topné sezony budeme hledat optimalizaci procesu, tedy kdy, jak a co bude topit. Kromě úspory uhlí vznikne dvakrát tak velký zdroj na trhu s elektřinou. Díky skupině EPH to přinese významné a zajímavé efekty," uvedl Drápela.

Podle něj nepůjde o společný podnik. "Teplárenská pohlcuje Plzeňskou energetiku, akorát představenstvo nebude pětičlenné, ale sedmičlenné," řekl. Zatím neřešilo pozici generálního ředitele. EP Infrastructure ze skupiny EPH získá v Plzeňské teplárenské podíl 35 procent, zbylých 65 procent zůstane městu. Plzeňská energetika má váhu 27procentního podílu, a tak za zbylých osm procent akcií dá EPH městu 604 milionů korun, jimiž Plzeňská teplárenská sníží zadlužení na méně než polovinu. Nová spalovna odpadu bude součástí spojené firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!