Investice do těžby ropy letos propadnou nejvíce v historii, tvrdí IEA | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Investice do těžby ropy letos propadnou nejvíce v historii, tvrdí IEA

Investice do těžby ropy letos propadnou nejvíce v historii, tvrdí IEA
ropné plošiny
• 
ZDROJ: Nandu Chitnis via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Celosvětové investice do těžby ropy kvůli propadu cen letos asi o pětinu klesnou. Byl by to jejich nejhlubší pokles v historii ropného odvětví, předpověděl dnes šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Ceny ropy za poslední rok a čtvrt ztratily více než 50 procent, což prudce snížilo návratnost investic do hledání nových zdrojů suroviny a jejich těžby.

„Očekáváme, že v roce 2015 budou globální investice v odvětví těžby ropy o 20 procent nižší než v roce 2014,“ citovala agentura Reuters Birola, který vystoupil na dnešní tiskové konferenci po zasedání ministrů energetiky skupiny G20 v Istanbulu.

Propad cen pod 50 dolarů za barel zasáhl investiční plány velkých ropných společností i nezávislých těžařů. Snížily se investice do dalšího rozvoje starších ropných polí i průzkumu nových zdrojů, což by v příštích letech mělo vést k omezování těžby.

Graphical visualization of Brent Crude Oil

Produkce v minulých letech zejména v Severní Americe výrazně rostla díky vzestupu investic, který motivoval prudký nárůst cen v předešlém desetiletí.

V rámci cyklu pohybu cen a investic na trhu s ropou by mělo v příštích letech nastat oživení, někteří analytici ale brzké zotavení cen nečekají. Výzkumná společnost Morningstar minulý týden předpověděla, že trh dosáhne nové rovnováhy nejdříve v roce 2017.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!