Na NWR už dopadl bankrotový rating. Akcie firmy jsou prý stále předraženy | E15.cz

Na NWR už dopadl bankrotový rating. Akcie firmy jsou prý stále předraženy

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: E15

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na adresu společnosti NWR poprvé oficiálně zazněl termín bankrot. V pátek krátce po uzavření burzy snížila agentura Standard & Poor’s své hodnocení těžaře do úpadkového pásma SD–, tedy selhání schopnosti splácet část svého dluhu. Reagovala tak na červencový krok NWR, ve kterém těžař o měsíc odložil výplatu úroků věřitelům ze své sedmimiliardové emise nezajištěných dluhopisů.

Jen během čtvrtka a pátku ztratily akcie NWR bezmála polovinu ceny. Hodnota těžařské firmy tak na burze propadla pod šest stovek milionů korun, nedosahuje tedy ani tří procent celkových dluhů, které si NWR v minulosti nabralo.

Stalo se tak poté, co těžař ve středu potvrdil plánovanou emisi pěti miliard nových akcií po šedesáti haléřích za kus. Stejný záměr přitom firma oznámila již o měsíc dříve. Podle většiny expertů přitom titul zůstává i nadále předražen.

„Vzhledem k předpokládané emisi více než pěti miliard nových akcií se stávající hodnota akcií společnosti blíží nule. Podle nás odpovídá přibližně 25 haléřům na akcii, což je i naše nová cílová cena. Všichni stávající akcionáři, kteří již nehodlají do společnosti investovat nový kapitál, by tak podle nás měli akcie prodávat,“ uvedl Tomáš Sýkora z Patria Finance.

Vývoj akcií NWR za poslední 3 roky:

Graf 4. 8. 2014. Autor: vagaday@mf.cz

Úpis nových akcií je plánován na září, NWR hodlá emisí získat 118 milionů eur nového kapitálu. Podle expertů by si tím těžař za současných tržních podmínek koupil zhruba rok své existence navíc. Z navrhovaného navýšení kapitálu hodlá zhruba 75 milionů korun investovat dosavadní majoritní vlastník BXR, většina zbývajícího kapitálu by pak měla být podle představ NWR upsána stávajícími věřiteli.

Podmínkou je však realizace plánu na oddlužení společnosti, při němž by však věřitelé přišli až o tři čtvrtiny svých pohledávek. Mezi investory však tento záměr dosud nezískal dostatečnou podporu. Těžař již dříve avizoval, že pokud plán neprojde, může přikročit k prodeji svých stěžejních aktiv, tedy k praktickému ukončení podnikání.

„Na akcionáře by tak nezbylo nic, na část svých nároků by si přišli zřejmě jen držitelé zajištěných dluhopisů,“ uvádí Jaroslav Vybíral z ČSOB. Mimořádná valná hromada, která má schválit restrukturalizaci i vydání nových akcií, se sejde 20. srpna v nizozemském Amsterdamu.

Pavel Páral: Kalné světlo na konci tunelu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.