Nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu se pozastavil | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu se pozastavil

ČTK

Kunovická společnost Evektor dočasně pozastavila projekt vývoje letounu EV-55. Důvodem jsou nejasnosti s malajským investorem, uvedla firma na svých webových stránkách. Upozornil na to server Euro.cz. Vývoj letounu byl považovaný za nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu v posledních dvaceti letech.

"V jednání jsou i další řešení vedoucí k tomu, aby mohl projekt letounu EV-55 pokračovat. Prosíme naše obchodní partnery a potenciální zákazníky o trpělivost," uvedlo k pozastavení projektu vedení společnosti.

Evektor podepsal v Malajsii dohodu o strategické spolupráci a kapitálovém vstupu s tamní firmou Aspirasi Pertiwi SDN BHD v roce 2014. Společnost měla do kunovické firmy investovat asi čtyři miliardy korun, což mělo pomoci dokončit vývoj a zahájit sériovou výrobu víceúčelového dvoumotorového letounu EV-55 Outback určeného pro přepravu devíti až 14 osob nebo 1800 kilogramů nákladu.

Češi vyvinuli elektrické letadlo, zájem mají i zákazníci. Vyrábět se nesmí

Evektor na vývoji letounu spolupracoval s řadou firem sdružených v Asociaci leteckých výrobců České republiky. Letoun však dosud vznikl ve dvou exemplářích.

Před dvěma lety se mluvilo o tom, že Evektor dodá do Malajsie čtyři devítimístná letadla EV-55 Outback, loni se při návštěvě čínského prezidenta v Česku podepsala dohoda o dodávce 300 letounů EV-55.

Společnost Evektor vznikla v roce 1991. Kromě leteckého pracuje i pro automobilový průmysl. Vyvinula například malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, kterých prodala přes 1300 do více než 50 zemí světa.

Koncept sportovního letounu s elektrickým motorem SportStar EPOS+ bude dominovat českému pavilonu na letošní výstavě Expo v kazašské Astaně. Skupinu Evektor tvoří kromě stejnojmenné společnosti další čtyři firmy, z nichž zásadní je výrobce letadel Evektor - Aerotechnik.

Reportáž: Kunovický Evektor chystá elektrické letadlo. Chce být první

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!