Koncernem Volkswagen otřásají spory, odešlo několik manažerů | E15.cz

Nekončí jen šéf Škody Auto. Personálně se otřásá celý koncern Volkswagen

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Automobilka Škoda Auto potvrdila odchod svého dlouholetého šéfa Bernharda Maiera. Důvody zůstávají nejasné, nicméně nejde o první změnu ve vedení koncernu Volkswagen, pod nějž tuzemská automobilka spadá. Německá média píší o mocenském boji mezi šéfem koncernu Herbertem Diessem a předsedou podnikové rady Berndem Osterlohem.

Maier odchází z vedení Škody po necelých pěti letech. Důvod ukončení spolupráce automobilka nesdělila, neuvedla ani, zda se Maier přesouvá na jinou pozici v koncernu.

Nejde přitom o první změnu na vedoucích postech ve Volkswagenu. V úterý koncern oznámil odchod šéfa divize nákladních vozidel Andrease Renchlera. Podle magazínu Spiegel může být za jeho odchodem neúspěch propojování vývojových oddělení automobilek MAN a Scania, které patří do divize Volkswagenu Traton. Ve vedení koncernu prý také panovalo rozladění z výkonů Tratonu na burze.

Už na začátku června oznámil svůj odchod také koncernový šéf nákupu Stefan Sommer. S více než ročním předstihem oznámil nařízeným, že nestojí o prodloužením kontraktu, který mu vyprší v září 2021.

Odchody těchto manažerů ale mohou mít hlubší kořeny. Německá média už na začátku června zevrubně informovala o hlubokých sporech mezi předsedou představenstva celého Volkswagenu Diessem a Osterlohem, který předsedá podnikové radě, uskupení zastupujícímu zaměstnance. Předmětem rozepří měly být potíže při vývoji elektromobilu ID.3, budoucího klíčového modelu Volkswagenu, k nimž se později přidaly problémy nové generace modelu Golf. Některé zdroje německých deníků ovšem uváděly, že spory byly i čistě osobního charakteru.

K ústupkům byl nakonec donucen Diess. Musel se vzdát vedení značky Volkswagen, oficiálně proto, aby měl více času na řízení koncernu v těžkých časech. Na jeho místo nastoupil dosavadní provozní ředitel značky Ralf Brandstätter.

V současnosti už představitelé koncernu přinejmenším navenek vystupují jednotně. Osterloh minulý týden během akce pro investory prohlásil, že „předseda představenstva Diess má plnou podporu podnikové rady a podniková rada a vedení se plně shodují na strategických otázkách“.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah