Německý E.ON loni vykázal rekordní ztrátu 432 miliard | E15.cz

Německý E.ON loni vykázal rekordní ztrátu 432 miliard

ČTK

Německá energetická společnost E.ON prohloubila za loňský rok ztrátu na rekordních 16 miliard eur (432,3 miliardy korun), v předchozím roce prodělala sedm miliard eur. Rekordní ztrátu přitom společnost zaznamenala již třetím rokem za sebou. Důvodem byly odpisy v bývalé divizi konvenčních elektráren Uniper. Firma současně v dnešním sdělení uvedla, že za účelem snížení dluhu prodá majetek a sníží počet zaměstnanců.

Tržby klesly o 11 procent na 38,17 miliardy eur (1,03 bilionu korun). E.ON sníží za loňský rok dividendu o více než polovinu na 21 eurocentů, o rok dříve vyplatil 50 eurocentů na akcii.

Firma uvedla, že ve střednědobém výhledu plánuje snížit dluh na zhruba 20 miliard eur z 26,3 miliardy eur na konci loňského roku. Mimo jiné plánuje prodat další podíl v Uniperu a přesunout svůj podíl v plynovodu Nord Stream 1 na penzijní fond.

Druhý Nordstream vás nepoškodí, uklidňuje Berlín Poláky

E.ON loni vyčlenil divizi Uniper do samostatné firmy. Uniper vlastní elektrárny na uhlí a plyn a divizi obchodování s energiemi. E.ON si ponechal podnikání v oblasti takzvané zelené energie a distribuční sítě a služby. S akciemi Uniperu se v září začalo obchodovat na burze.

Konvenční elektrárny E.ON se dostaly do ztrát kvůli poklesu velkoobchodních cen elektřiny, ke kterému přispěla masivní podpora výroby energie z obnovitelných zdrojů. Firmu zasáhlo i rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energetiku.

Cena elektřiny v Česku prorazila hranici sto eur

V rámci plánu snížit do roku 2018 náklady o 400 milionů eur firma také propustí 1300 zaměstnanců, což jsou zhruba tři procenta celkové pracovní síly. E.ON chce rovněž snížit investice o pětinu.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu pro zhruba 1,2 milionu zákazníků, zemním plynem pak zásobuje více než 220 tisíc odběratelů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!