Nissan se chce za miliardu dolarů zbavit své dceřiné společnosti | E15.cz

Nissan se chce za miliardu dolarů zbavit své dceřiné společnosti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonská automobilka Nissan Motor Co. plánuje prodej své dceřiné společnosti Nissan Trading, která má na starosti distribuci součástek a materiálu. Cena by mohla činit až jednu miliardu dolarů (23,4 miliardy korun). Prodej je součástí snah automobilky o omezení některých aktivit. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Nissan se podle zdrojů agentury obrátil na soukromé investiční firmy, aby předložily nabídky na Nissan Trading. Nový majitel by mohl být vybrán v říjnu. Celý proces však zatím pokračuje a mluvčí automobilky Kodži Okuda odmítl věc komentovat.

Dceřiná společnost vykázala v loňském fiskálním roce příjmy 676,1 miliardy jenů (146,4 miliardy korun). Její prodej pomůže Nissanu získat hotovost, kterou chce využít k oživení svého hlavního podnikání. Snaží se totiž vyrovnat mimo jiné s negativním dopadem klesajících prodejů v USA a stárnoucí modelové řady. Automobilka v červenci oznámila nová restrukturalizační opatření, mezi kterými je i zrušení 12 500 pracovních míst.

Minulý týden odstoupil generální ředitel Nissanu Hiroto Saikawa poté, co ho správní rada požádala, aby podal rezignaci. Automobilka se zmítá v problémech od zatčení bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna loni v listopadu, který byl obviněn z finančních podvodů. Ghosn však obvinění odmítá a nyní čeká na soud, který má být v příštím roce.

Firma Nissan Trading byla zřízena v roce 1978. Působí nejen v Koreji, ale také v Mexiku, Indii, Británii, Číně a USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah