Nissan se chce za miliardu dolarů zbavit své dceřiné společnosti | E15.cz

Nissan se chce za miliardu dolarů zbavit své dceřiné společnosti

ČTK

Japonská automobilka Nissan Motor Co. plánuje prodej své dceřiné společnosti Nissan Trading, která má na starosti distribuci součástek a materiálu. Cena by mohla činit až jednu miliardu dolarů (23,4 miliardy korun). Prodej je součástí snah automobilky o omezení některých aktivit. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Nissan se podle zdrojů agentury obrátil na soukromé investiční firmy, aby předložily nabídky na Nissan Trading. Nový majitel by mohl být vybrán v říjnu. Celý proces však zatím pokračuje a mluvčí automobilky Kodži Okuda odmítl věc komentovat.

Dceřiná společnost vykázala v loňském fiskálním roce příjmy 676,1 miliardy jenů (146,4 miliardy korun). Její prodej pomůže Nissanu získat hotovost, kterou chce využít k oživení svého hlavního podnikání. Snaží se totiž vyrovnat mimo jiné s negativním dopadem klesajících prodejů v USA a stárnoucí modelové řady. Automobilka v červenci oznámila nová restrukturalizační opatření, mezi kterými je i zrušení 12 500 pracovních míst.

Minulý týden odstoupil generální ředitel Nissanu Hiroto Saikawa poté, co ho správní rada požádala, aby podal rezignaci. Automobilka se zmítá v problémech od zatčení bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna loni v listopadu, který byl obviněn z finančních podvodů. Ghosn však obvinění odmítá a nyní čeká na soud, který má být v příštím roce.

Firma Nissan Trading byla zřízena v roce 1978. Působí nejen v Koreji, ale také v Mexiku, Indii, Británii, Číně a USA.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!