Norská nábytkárna The Plus dokonale splyne s přírodou | E15.cz

Norové postaví nejekologičtější nábytkárnu na světě. Továrna „Plus“ splyne s přírodou

Nikola Karkošová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Norská společnost Vestre se ve svém projektu závodu na výrobu nábytku rozhodla spojit ekologickou udržitelnost, ekonomickou výnosnost a sociální přínos. Dánské architektonické studio BIG pro ni navrhlo budovu The Plus, která bude stát u městečka Magnor zhruba sto kilometrů od Osla. Má se stát vůbec první v kategorii průmyslových staveb ve Skandinávii, která získá nejvyšší certifikaci udržitelnosti podle standardů BREEAM.

Vše by mělo postupovat velmi rychle. Realizace stavby s rozpočtem okolo 31 milionů dolarů má začít letos v srpnu a dokončena má být už na přelomu let 2021 a 2022.

Továrnu bude oklopovat borový les, avšak s tím, že stromy neporostou jen v bezprostřední blízkosti budovy, ale také uvnitř. Samozřejmostí je dřevěná fasáda, která výrazně sníží ekologickou zátěž. Střechu zčásti pokryje vegetace a zbývající plochu solární panely. Výroba má přitom produkovat nejméně o polovinu méně skleníkových plynů než obdobné projekty.

Další výhodu projektu představuje značná úspornost. Energii zajistí v kombinaci se solárními panely geotermální vrty a přebytečné teplo vznikající ve výrobě poslouží k vytápění. Továrna má podle odhadu studia BIG spotřebovávat až o devadesát procent méně energie než výroby podobného rozsahu a účelu.

Projekt téměř nezasáhne do okolního lesa, kam se také nedostanou žádné cizí druhy a nebude narušena zvířena v oblasti. Naopak v okolí mají přibýt ptačí budky.

Název továrny není zvolený náhodně, stavba dostane znaménko plus, ve kterém bude každé ze čtyř ramen plnit vlastní funkci. V prvním bude sklad, ve druhém se bude zpracovávat dřevo, ve třetím montovat nábytek a čtvrté rameno poslouží k jeho barvení. Uprostřed ramen mají být kanceláře a zákaznické centrum s výhledem na tovární provoz i okolní přírodu. Užijí si ji i návštěvníci, kteří budou moci sledovat celý výrobní proces zvenčí.

„Krása továrny spočívá v čistotě organizace. Je pojata jako průsečík cesty a výrobní linky a tvoří velké plus propojující všechno se vším. Důsledná transparentnost vyzývá návštěvníky a turisty ke sledování celého procesu výroby, zatímco pracovníkům poskytuje vzrušení z práce uprostřed lesa,“ řekl k projektu architekt továrny a zakladatel studia BIG Bjarke Ingels.

Výroba má být progresivní také technologiemi. Na logistice se budou podílet roboty a autonomní kamiony značky Tesla. A perlička pro geeky: Celou výrobní linku bude možné ovládat prostřednictvím tabletu.

Se supercertifikátem BREEAM

Vestre je přední norská firma vyrábějící nábytek pro města, parky a pro veřejné venkovní prostory od roku 1947. Její továrna na nábytek má ambice získat nejvyšší certifikaci udržitelnosti podle standardů BREEAM, tedy celosvětově uznávané potvrzení o ekologické nezávadnosti objektu. Ke kritériím hodnocení patří míra znečišťování, množství vyprodukovaného odpadu nebo schopnost využívat vodu a energie. V Česku dosáhly na druhé nejvyšší hodnocení BREEAM například projekty Aspira Business Centre, Butterfly Karlín nebo Enterprise Office Center.

Autor: Nikola Karkošová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah