Nejsevernější huť světa odstupuje od koksu k vodíku | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Nejsevernější huť světa odstupuje od koksu k vodíku. Bude bez ekologické zátěže

Michal Nosek

Michal Nosek

Letos na podzim mají v hutích Luleå na severu Švédska zahájit výrobu oceli bez zatím nezbytného procesu spalování koksu. Na projektu Hybrit pracují vzájemně majetkově propojené švédské hutnicko-technologické firmy LKAB a SSAB se švédským energetickým gigantem Vattenfall. Pilotní projekt má představit výrobu oceli bez fosilního procesu a tedy s prakticky nulovou uhlíkovou stopou.

Podniky na projektu Hybrit začaly pracovat v roce 2016 a o dva roky později zahájily v ocelárnách stavbu nového závodu na výrobu oceli bez využití koksu.

Do roku 2035 chtějí tímto způsobem vyrábět ocel ve všech svých severských elektrárnách. „Pokud se nová technologie osvědčí, znamená to, že společně můžeme snížit emise CO2 ve Švédsku o 10 procent a ve Finsku o sedm procent.

„Na jedné směně v Luleå, nejsevernějších ocelárnách světa, dnes pracuje pouze devadesát lidí, všechny procesy jsou automatizované a zajímavostí je, že polovinu zaměstnanců tvoří ženy,“ říká industriální fotograf Viktor Mácha, který ocelárnu navštívil.  

V rámci upevnění spolupráce s oceláři SSAB zvýšila švédská státní těžební společnost LKAB koncem ledna majetkový podíl. Nyní ovládá 5,1 procenta jejich akcií.

„Zvýšili jsme podíl v ocelárnách SSAB. Investice má finanční i rozvojový charakter a spadá do naší ekonomické politiky,“ uvedl k transakci Peter Hansson, finanční ředitel společnosti LKAB. Skupina měla v roce 2018 obrat v přepočtu zhruba 62 miliard českých korun a zaměstnává 4 200 lidí ve dvanácti zemích.

Vznikly kvůli oceli na tanky proti Hitlerovi, fungují doteď. Prohlédněte si čeljabinské hutě
Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes
Z největších hutí v Česku zbylo osm kovářů. Prohlédněte si zašlou slávu kladenské oceli

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!