Pokud se vláda usnese, Vitásková vypíše podporu obnovitelných zdrojů

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Archiv/Euro

V případě, že vláda v prosinci vydá usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů energie, Energetický regulační úřad (ERÚ) ji vypíše, připustila jeho předsedkyně Alena Vitásková. Neupřesnila však, co by mělo usnesení obsahovat. Kdy přesně se bude vláda podporou obnovitelných zdrojů zabývat zatím není jasné, zřejmě by to mělo být 2. nebo 7. prosince. Vitásková chce, aby vláda bod projednala veřejně, svoji účast na jednání ale považuje za zbytečnou.

Na dotaz, zda je možné, že i po vydání usnesení úřad podporu nevypíše, šéfka úřadu pouze uvedla, že „pokud vláda přijme usnesení a legislativně pokryje naše rozhodnutí, tak není důvod, proč bychom podporu nevypsali“.

ERÚ minulý čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun.

Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Podle úřadu zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016 nemají takzvanou notifikaci do Evropské unie. O té bude v pátek jednat v Bruselu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou.

Dotování obnovitelných zdrojů energie začátkem prosince projedná vláda, která by tak mohla vyjádřit podporu, aby se Vitásková nemusela bát dotace vypsat. „Nejsem vláda, nemůžu vládě nařizovat, co má udělat. Včera (ve středu) bylo na Hradě domluveno, a pan ministr Mládek s tím souhlasil, že na vládě projedná a vytvoří podmínky pro to, abychom mohli cenové rozhodnutí vydat. Já pouze očekávám, k čemu vláda přistoupí,“ doplnila Vitásková.