Poláci přes nesouhlas české strany povolili rozšíření dolu Turów | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Polský důl Turów získal posudek EIA, přes nesouhlas české strany

ČTK

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany.

Liberecký kraj je podle jeho radního pro životní prostředí Jiřího Löffelmanna (Starostové pro Liberecký kraj) připraven využít všech možností, jak se bránit.

„Vydali vlastně dvě stanoviska, tím druhým řekli, že to stanovisko je okamžitě vykonatelné. To znamená, že my se sice můžeme odvolat, ale předpokládám, že okamžitá vykonatelnost znamená, že pokračují přípravy k zahájení těžby a k získání potřebné těžební licence,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Povolení k těžbě vydané v roce 1994 vyprší v dubnu příštího roku. „My teď máme dva týdny od zveřejnění na úřední desce, abychom se proti tomu odvolali,“ dodal Půta.

Česko odmítlo rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Kraj proto doufá, že Evropská komise podpoří snahy Česka ochránit zdroje pitné vody na české straně hranice. Přihlásil se také jako účastník povolovacích procesů v Polsku a zároveň podal žalobu proti změně územního plánu, kterou polská Bogatyně loni v květnu umožnila další rozšíření dolu.

Hnědouhelná elektrárna Počerady přejde do vlastnictví miliardáře Tykače

Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz. „Věřím, že se nám do konce ledna podaří sesbírat minimálně 5000 podpisů. Potřebujeme přesvědčit Petiční výbor Evropského parlamentu, aby se naším podáním zabýval,“ dodal liberecký hejtman. Postup koordinuje kraj s ministerstvem životního prostředí, které na středu ve věci svolalo tiskovou konferenci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!