Prodej automobilů v EU se ve čtvrtletí snížil o více než tři procenta | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Prodej automobilů v EU se ve čtvrtletí snížil o více než tři procenta

ČTK

Prodej nových aut v Evropské unii se v prvním čtvrtletí snížil o 3,3 procenta na 4,03 milionu vozů. Vyjma Německa se prodej propadl na všech hlavních evropských automobilových trzích. Nižší byl prodej i v samotném březnu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů.

V Německu počet registrací nových aut v prvním čtvrtletí mírně stoupl o 0,2 procenta. Ve Španělsku se však propadl o 6,9 procenta a v Itálii o 6,5 procenta. Ve Francii byl prodej nižší o 0,6 procenta a v Británii o 2,4 procenta.

V samotném březnu prodej klesl o 3,9 procenta na 1,72 milionu a nižší byl již sedmý měsíc za sebou. Pokles zaznamenalo všech pět hlavních evropských trhů.

Čeští vědci mají nový superpočítač, bude testovat umělou inteligenci pro autonomní vozy

Jedničkou na evropském trhu je skupina Volkswagen, jejíž prodej v prvním čtvrtletí klesl o 2,7 procenta na 959 330 vozů a podíl na trhu se mírně zvýšil na 23,8 procenta. Součástí Volkswagenu je i česká Škoda Auto, jejíž prodej se snížil o 1,7 procenta. Škoda má na trhu EU podíl 4,6 procenta. Nejvýraznější propad zaznamenala automobilka Nissan, a to o 26,9 procenta. Prodej FCA, které patří mimo jiné značky Fiat a Chrysler, se snížil o 10,8 procenta a Fordu o 10,2 procenta.

Prodej aut v EU klesá od září, kdy se v EU mohou prodávat pouze auta, která prošla novou metodikou měření emisí a spotřeby automobilů WLTP a automobilkám se nepodařilo včas získat certifikáty pro všechny modely. Automobilový průmysl také čelí poklesu poptávky, protože ekonomický růst v regionu zpomaluje kvůli slábnoucímu růstu globální ekonomiky, mezinárodním obchodním sporům a nejistotě kolem odchodu Británie z EU.

Nákup elektromobilů zajímá jen firmy. Důvodem jsou dotace i příroda
Komentář Heleny Horské: Další rána pro autoland
Na okraji elektromobility. Autoland Česko hraje o miliardy a vlastní budoucnost
Z Česka se musí stát rychlý následovník elektromobility, říká šéf Škody Auto Bernhard Maier

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!