Rusko hrozí sousedům omezením dodávek energií | e15.cz

Rusko hrozí sousedům omezením dodávek energií

Putin přinesl poselství o stavu země
Putin přinesl poselství o stavu země
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S blížícím se Novým rokem se Rusko dostalo se svými sousedy do dalšího sporu kvůli dodávkám energií. Do Běloruska chce od ledna začít dodávat méně ropy, ačkoliv běloruská strana tvrdila, že Moskva souhlasí se zvýšením dodávek.

Na schůzce v Bruselu prezident Vladimir Putin řekl, že energetická politika Evropské unie je necivilizovaná a už ve čtvrtek se nelichotivě vyjádřil o Ukrajině.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že si jeho země v Rusku zajistila zvýšení dodávek ropy na příští rok a zároveň požádala Moskvu o půjčku dvě miliardy dolarů (asi 38,1 miliardy korun) na modernizaci infrastruktury. Ruské ministerstvo energetiky to ale vzápětí dementovalo a uvedlo, že nadále počítá se snížení dodávek do Běloruska.

Již ve čtvrtek se ruský prezident Putin pustil do Ukrajiny a kritizoval ji za to, že se pořád ještě nedokázala dohodnout na podmínkách, za kterých by Rusku a Evropské unii pronajala síť produktovodů. Výměnou za to by z Ruska dostávala levnější plyn.

Energie z Ruska
Ruský je největším producentem energií na světě a spotřebu ropy a plynu v Evropské unii kryje z více než jedné čtvrtiny. Přes Ukrajinu proudí asi dvě třetiny sibiřského plynu, který je určen pro Evropu, zatímco Bělorusko je tranzitní zemí hlavně pro dodávky ropy. Spory o tranzit energií už měly v minulosti negativní dopady na odběratele ve střední a západní Evropě, včetně České republiky.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah