Skončil Český Energetický Dodavatel, měl přes sedm tisíc zákazníků

Fronta zákazníků před budovou PRE

Fronta zákazníků před budovou PRE Zdroj: E15 Michael Tomeš

Další tisíce lidí skončí v režimu dodavatele poslední instance. Činnost ukončila společnost Český Energetický Dodavatel, vyplývá z informací Operátora trhu s elektřinou. Podle jeho dat dodává firma elektřinu 4283 zákazníkům a plyn 2933 zákazníkům, jde tak o více než 7000 odběratelů.

Oznámení o ukončení činnosti obdržel operátor trhu ve středu před polednem. Společnost argumentuje vysokými cenami energií. „Velmi nás mrzí, že se situace na trhu s energiemi tak neuvěřitelně změnila. Nepředvídatelný, skokový a několikanásobný růst cen energií, se kterým se potýkáme v tomto roce, má na naši společnost kritický dopad,“ uvedla firma na svém webu. Dodává, že přeplatky svým klientům uhradí.

„Určitý nárůst cen jsme byli schopni absorbovat. Také jsme se snažili využít možnost provozního úvěru, abychom toto špatné období překlenuli. Žádná z oslovených bank nám i přes dlouhá jednání a dodání všech potřebných podkladů nevyhověla. To se stalo na podzim tohoto roku. V té době byly ceny již tak vysoko, že jsme museli přistoupit k nemilému zvýšení záloh,“ uvedl Český Energetický dodavatel.

O dodavatele energie přišlo letos tisíce Čechů

Český Energetický Dodavatel je už několikátým dodavatelem energií, který od poloviny října oznámil ukončení činnosti. Po Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900 tisícům klientům, skončily také firmy Kolibřík energie s 28 tisíci klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, která dodávala zhruba 3000 klientů a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům. Patřil mezi ně například i Energetický regulační úřad. V úterý ukončila činnost společnost Energie pro Tebe, která dodávala plyn více než třem stovkám odběratelům.

Odběratelům zajistí dodávky plynu a elektřiny dodavatelé poslední instance, bez energií tedy nezůstanou. Energie jim dodá dominantní dodavatel v daném regionu. Dodavatelem poslední instance jsou v případě elektrické energie v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části Česka), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever Česka). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek Česka).

Dodavatelé poslední instance v ČR