O elektřinu ani plyn zákazníci Bohemia Energy nepřijdou, násobně si ale připlatí

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat," řekl dnes majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat," řekl dnes majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Zdroj: Michael Tomeš

Dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy zaniká. Společnost se rozhodla dobrovolně ukončit činnost, aby zabránila hrozícímu krachu. Do finančních problémů se firma dostala kvůli rostoucím cenám energií, které na burze od začátku roku několikanásobně zdražily. Nikdo ze zákazníků o dodávky energií nepřijde, podle analytiků ale energie původním zákazníkům Bohemia Energy podstatně zdraží.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb,“ řekl majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Skupina se zhruba 900 tisíci odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zároveň požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností.

Zákazníky Bohemia Energy si nyní převezmou společnosti, které provozují distribuční síť v daném regionu, takzvaní dodavatelé poslední instance. Například v Praze se v případě elektřiny jedná o společnost Pražská energetika, v jižních Čechách, v části Vysočiny a na jihu Moravy jde o E.ON. Ve zbytku země je distributorem společnost ČEZ. V případě plynu je to v Praze Pražská plynárenská, na jihu Čech E.ON a ve zbytku republiky společnost Innogy

Dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance je nástrojem, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení.

„Chceme všechny odběratele na našem distribučním území ujistit, že se o ně v případě problémů jejich dosavadního dodavatele postaráme. ČEZ je na svou roli dodavatele poslední instance připraven. Už jsme tento úkol v minulosti plnili mnohokrát a vždy jsme tuto situaci zvládli a zákazníci s námi byli spokojeni,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Obdobně reagují i zástupci firmy E.ON. „Uděláme maximum pro to, aby k nám noví klienti, kteří kvůli selhání svého dosavadního dodavatele musejí využít institutu dodavatele poslední instance, přešli hladce a bez problémů,“  říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie.

Příslušný dodavatel poslední instance se zákazníkům sám ozve během několika příštích dní. „Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ konstatuje Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu.

Cena energie u nového dodavatele bude vysoká

Cena, za kterou distributoři budou energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. Dodavatel poslední instance do ní podle ministerstva průmyslu a obchodu může promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu. Dodavatelé také do ceny promítnou vysoké ceny na burze, za které nyní budou muset nakoupit energii pro zákazníky, se kterými nepočítali. Výraznému zdražení oproti současnosti tak podle analytiků budou čelit zejména ti, kteří u původního dodavatele měli starší smlouvy s dlouho neměněnou cenou. „O zákazníka bude postaráno, ale za elektřinu zaplatí několikanásobek toho co, má sjednáno ve smlouvě,“ potvrdil partner společnosti EY Blahoslav Němeček.

„Běží to na principu věcného usměrnění, což znamená, že k nákladům, za které se to nakoupí na spotovém trhu, si může dodavatel přirazit ještě přiměřenou marži a to vše vyúčtuje zákazníkovi. Je to tedy na nových dodavatelích, ale určující jsou ceny na spotovém trhu a ty jsou na úplně jiné úrovni, než byly v posledních letech,“ doplnil. Na burze se cena spotové elektřiny pohybuje kolem 180 eur, což je oproti jaru trojnásobek. 

Že se zákazníci přicházející od Bohemia Energy musejí smířit s vyššími cenami, potvrdil i E.ON. „Je třeba počítat s tím, že ceny budou reflektovat současné dění na trhu, protože pro nové klienty, kteří k nám přicházejí v rámci institutu DPI, budeme muset elektřinu a plyn nakoupit na trhu za aktuální ceny, které nejsou zrovna přívětivé,“ říká Zápotočný z firmy E.ON.

Trávníček ovšem připomíná, že zdražují všichni dodavatelé a nejen ti poslední instance. „Energetický regulační úřad bude jejich výpočet pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady. Už jsme dodavatele vyzvali, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci, a nikoliv vyšší,“ dodává Stanislav Trávníček.

Proč rostou ceny energií? Podívejte se na video.

Video placeholde
Proč rostou ceny energií? • Videohub