Slovensko vyrábí nejvíce aut na hlavu na světě, Češi jsou druzí | E15.cz

Slovensko vyrábí nejvíce aut na hlavu na světě, Češi jsou druzí

Kia, Slovensko
Kia, Slovensko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Slovensko se loni v přepočtu na obyvatele stalo světovou jedničkou ve výrobě osobních automobilů. Na druhém místě v tomto žebříčku skončilo Česko.

Z linek tří automobilek na Slovensku s pěti miliony obyvatel sjelo loni téměř 927 tisíc vozů, což proti předchozímu roku představuje růst o více než dvě pětiny. „V přepočtu na tisíc obyvatel se v roce 2012 na Slovensku vyrobilo 171 automobilů,“ řekl deníku Pravda šéf slovenského svazu automobilového průmyslu Jaroslav Holeček.

V Česku produkce osobních aut na tisíc obyvatel v minulém roce dosáhla podle Pravdy 111 vozidel. Celková výroba osobních vozů v ČR klesla o 1,7 procenta na 1,17 milionu vozů. Největší českou automobilkou je Škoda Auto, své závody mají v Česku také jihokorejská automobilka Hyundai a TPCA, což je společný podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën.

Na Slovensku je automobilový průmysl hlavním tahounem ekonomiky. Své závody tu mají německý Volkswagen, korejská Kia Motors a francouzská PSA Peugeot Citroën. Podle odhadů by tyto továrny navzdory poklesu evropského trhu s novými vozy měly letos alespoň udržet produkci na loňské úrovni. „První dva měsíce roku 2013 byly o trochu slabší než v roce 2012. Stále ovšem věříme, že výroba automobilů bude mírně stoupat i v tomto roce a že nakonec vyrobíme za celý rok 930.000 automobilů,“ poznamenal Holeček. To by znamenalo, že Slovensko si vzhledem k počtu obyvatel patrně udrží pozici světové jedničky ve výrobě osobních vozů.

Celosvětová výroba osobních aut loni stoupla o 5,3 procenta na 63,1 milionu vozů. Nejvíce vozů vyrobily automobilky v Číně, Česko skončilo na 13. místě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.