Spásné palivo budoucnosti? Británie věří posečené trávě | E15.cz

Spásné palivo budoucnosti? Británie věří posečené trávě

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

S ubývajícím množstvím zásob fosilních paliv v čele s ropou a plynem, se stále hledají alternativní energetické zdroje. Zatímco u automobilového průmyslu se do popředí dostává elektromobilita, Britové zase hledají způsob, jakým palivem vyhřát své domovy. Podnikatel Dale Vince údajně přišel s jednoduchým řešením - palivem budoucnosti má být tráva.

Jeho energetická firma Ecotricity se dlouhodobě zabývá obnovitelnými zdroji, a právě tráva má hrát v jeho nejnovějším projektu hlavní roli. Vince chce v roce 2018 spustit na ostrovech první mlýn na trávu, ve kterém by probíhala výroba biometanu. První takový mlýn, který bude stát v obci Sparsholt na jihu Anglie, má zásobovat celkem čtyři tisíce domácností. Investice do výstavby mlýna se bude pohybovat kolem deseti milionů liber (více než 300 milionů korun).

Vince je však ve svých plánech daleko ambicióznější. Podle jeho slov je ve Velké Británii dostatek travnatých ploch, aby zásobily teplem celou zemi. Jak uvádí The Guardian, ve Velké Británii je nyní asi šest milionů hektarů vhodných ploch, do čísla nejsou započteny orné půdy sloužící zemědělství.

Podle národní energetické předpovědi by muselo v království vzniknout přibližně dalších pět tisíc podobných zpracovávajících závodů. „Jednalo by se o obrovský závazek, ale zároveň také o trvalé řešení,“ uvedl Vince pro Guardian.

Pilotní závod si údajně vystačí s trávou posekanou v okolí obce bez nutnosti umělého pěstování. Po posečení se uskladní v kompostérech bez vzdušného kyslíku. V nich se bioodpad v plyn promění během následujících 45 dní. Podle Ecotricity má mít podobný způsob výroby plynu také další výhody. Ty jsou spojené především s pěstováním trávy, která může poskytnout vhodné životní prostředí pro mnoho druhů fauny i flory.

Ecotricity plánuje postavit další čtyři mlýny, zároveň se firma snaží o získání státních dotací. Ty se totiž zatím netýkají výroby energií z trávy. Pokud společnost dokáže v budoucnu produkovat dostatečně kvalitní plyn, bude ho moci vypouštět přímo do britské soustavy.

Ambiciózní nápad, stará myšlenka

Myšlenka výroby energie z rostlin však není nijak nová. Přišel s ní už před více než dvěma sty lety francouzský chemik Henri Braconnot. Představil způsob, jak z celulózy vyextrahovat cukr, látku potřebnou pro výrobu biopaliv. Ačkoliv se dají pohonné hmoty podobným způsobem, jako z trávy, vyrábět i z mnoha jiných látek, nakonec tato paliva neuspěla. Díky nižším nákladům se nakonec hojně rozšířil benzin a nafta z ropy, například tekutý etanol se tak musel stáhnout do pozadí.

Vědci se dlouhodobě snaží najít rostliny, které jsou pro produkci paliva nejefektivnější. Ačkoliv jde totiž vyrobit téměř z jakékoliv rostliny, je následná efektivita výroby. Vhodné pro výrobu tekutého jsou tak například ty rostliny, které obsahují vysoké množství škrobu, případně přímo cukru. Využívá se tak například kukuřice, brambory nebo cukrová řepa.

Server howstuffworks.com upozorňuje na to, že je důležitá především nenáročnost rostliny. Častým hnojením tak může dojít ke zvýšení nákladů, které pak často převýší příjmy. Řešením by tak mohly být invazivní rostliny, například proso prutnaté, které je hojně rozšířené v amerických prériích. Biometan, kterým chtějí Britové ve svých domácnostech topit, také není rozhodně mezi energetiky neznámý.

Může totiž kromě zemního plynu sloužit také jaké palivo pro vozy s pohonem CNG. Spotřeba automobilu je pak podle výrobců srovnatelná se zážehovými motory. Využití bioplynu pro vytápění není v současnosti příliš rozšířené, především z ekonomických důvodů. A to i přesto, že účinnost spalování dosahuje 90 procent. Z větší části se tak využívá například k výrobě elektřiny. Jak se bude dařit britské bioplynové stanici, se tedy ukáže až za několik let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah