Stát vydá za sanaci zamořených území každoročně až 2,5 miliardy korun, jen přiští rok vypíše deset tendrů | E15.cz

Stát vydá za sanaci zamořených území každoročně až 2,5 miliardy korun, jen přiští rok vypíše deset tendrů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn


Ministerstvo financí připravuje na příští rok deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z plánů ministerstva. Pro roky 2018 a 2019 chystá úřad dalších 17 zakázek, ročně chce na odstraňování ekologických škod poskytovat 2,5 miliardy korun.

"Poprvé v historii v předstihu a transparentně zveřejňujeme priority v oblasti ekozakázek na příští roky. Transparentní cesta, kterou jsme se vydali, se osvědčuje, veřejnost je o odstraňování ekologických zátěží informována a zakázky soutěžíme za méně než polovinu dříve plánovaných nákladů," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

V současné době eviduje ministerstvo ekologické smlouvy se 160 firmami. "V souladu s aktuální strategií je MF připraveno financovat odstraňování starých ekologických zátěží až do výše 2,5 miliardy korun ročně," uvedlo MF.

V rámci privatizace stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Peníze stát získává z výnosů získaných z prodeje privatizovaného majetku.


Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 153,4 miliardy korun. Ve meziročním srovnání tak garance klesly o miliardu korun. Vyčerpáno bylo 51,1 miliardy korun. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

Před rokem uvedl Babiš, že ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu z dříve předpokládaných výdajů. MF by tak mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska. Vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Stát tak nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.