Staropramenu hrozí konec vaření piva Asahi. Japonci chtějí výrobu přesunout do Itálie | E15.cz

Staropramenu hrozí konec vaření piva Asahi. Japonci chtějí výrobu přesunout do Itálie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonský vlastník Plzeňského Prazdroje Asahi reviduje smlouvu s Pivovary Staropramen, podle níž se v konkurenčním pivovaru vyrábí značka Asahi Super Dry. Chtěl by výrobu přesunout do Itálie a zvětšit ji na dvojnásobek za několik let. Novinářům to v Plzni řekl člen představenstva a ředitel Asahi Breweries Europe Rjúiči Kitagawa.

Smlouva se podle něj reviduje, ještě tedy není jisté, zda se ji povede změnit. Pivovar pod licencí vyrábí pivo v České republice a ve Velké Británii, celkem 200 tisíc hektolitrů ročně. V Itálii by ho podle Kitagawy skupina ráda vyráběla ve vlastním pivovaru. Kitagawa nepotvrdil, zda jde o římský pivovar Peroni, který skupina loni koupila.

V budoucích třech letech by se v Evropě podle Kitagawy měly prodeje tohoto japonského piva více než zdvojnásobit.

Plzeňský Prazdroj převzala letos 31. března japonská skupina Asahi. Největšího výrobce piva v České republice koupila s dalšími čtyřmi evropskými pivovary. Dá za ně téměř 200 miliard korun. Organizace těchto firem nyní nese název Asahi Breweries Europe a bude přímo podřízená společnosti Asahi Group Holdings v Tokiu. Regionální centrála je v Praze.

Prazdroj měl od počátku dubna 2015 do konce loňského března zisk před zdaněním 3,7 miliardy korun, meziročně o pět procent vyšší. Tržby ve fiskálním roce od počátku dubna 2015 do konce letošního března stouply meziročně o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun.

Na setkání s novináři mluvili zástupci japonské společnosti hlavně o pivu Pilsner Urquell a jeho exportních příležitostech. Skupina ho chce jako superprémiové pivo podporovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah