Tesla opět nedosáhla plánovaných dodávek, ambiciózní plán je v ohrožení | E15.cz

Tesla opět nedosáhla plánovaných dodávek, ambiciózní plán je v ohrožení

Tesla Model S má za sebou facelift
Tesla Model S má za sebou facelift
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dodávky amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors ve druhém čtvrtletí opět zaostaly za plány podniku. Firma dodala zákazníkům pouze 14 370 vozů místo plánovaných 17 tisíc. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že automobilka se dál potýká s výrobními problémy a zřejmě nesplní celoroční plán.

Tesla by se ráda přeměnila ve velkoobjemového výrobce elektromobilů. Generální ředitel společnosti Elon Musk v květnu uvedl, že v roce 2018 by měla produkce dosáhnout půl milionu vozů a v roce 2020 by se měla přiblížit jednomu milionu. Někteří analytici však zpochybňují schopnost podniku uskutečnit hladký a rychlý přechod k většímu objemu výroby.

Automobilka si pro letošní rok stanovila za cíl dodat zákazníkům 80 tisíc až 90 tisíc vozů. V prvním pololetí však dodala pouze 29 190 vozů. Ve druhé polovině roku počítá s dodáním zhruba 50 tisíc vozů.

Tesla nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Jsou to sedan Model S a sportovně-užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Koncem března firma představila nový elektromobil Model 3, jehož základní cena bude 35 tisíc dolarů (zhruba 850 tisíc korun). Automobil si již objednaly statisíce lidí, ačkoli firma začne vůz dodávat zákazníkům až koncem příštího roku.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. V letošním prvním čtvrtletí se čistá ztráta automobilky prohloubila na 282 milionu dolarů (téměř sedm miliard korun) ze 154 milionů dolarů před rokem.

Vývoj akcií Tesly Graphical visualization of market data.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah