Tesla za čtvrtletí prodělala 230 milionů dolarů, tržby však rostly | E15.cz

Tesla za čtvrtletí prodělala 230 milionů dolarů, tržby však rostly

SUV Tesla Model X
SUV Tesla Model X
• 

ČTK

Čistá ztráta amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors se ve třetím čtvrtletí více než ztrojnásobila na 230 milionů dolarů (téměř šest miliard korun) kvůli růstu výdajů na výzkum a vývoj a dalších nákladů. Tržby však stouply o deset procent na 937 milionů dolarů. Firma navíc ohlásila růst zakázek a slíbila zrychlení výroby. Cena akcií podniku díky tomu výrazně stoupla.

Tesla podle agentury Reuters předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí zvýší dodávky zákazníkům na 17 tisíc až 19 tisíc vozů ze zhruba 11 600 vozů ve třetím kvartálu. Firma koncem září zahájila dodávky nového sportovně-užitkového vozu Model X, který je teprve jejím druhým modelem po sedanu Model S.

Investory podle analytika Ivana Feinsetha ze společnosti Tigress Financial Partners potěšilo, že zájem o nový Model X nevedl k poklesu zakázek na Model S. Tesla navíc uvedla, že během příštích 18 měsíců počítá u obou vozů s nárůstem marží díky úsporám plynoucím z většího objemu prodeje, nižším nákladům na materiál a dalším faktorům.

Automobilka potvrdila, že v březnu příštího roku hodlá představit nový automobil Model 3. Firma nicméně upozornila, že může trvat zhruba dva roky, než se tento vůz začne sériově vyrábět.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.