Ve Škodě Auto porostou tarifní mzdy zaměstnanců o tři procenta | E15.cz

Ve Škodě Auto porostou tarifní mzdy zaměstnanců o tři procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

ČTK

Zaměstnancům automobilky Škoda Auto vzrostou od dubna tarifní mzdy o tři procenta. V květnu dostanou bonus 20 tisíc korun. Vyplývá to z kolektivní dohody s roční platností, kterou dnes uzavřely odbory a firma. Průměrná hrubá mzda na dělnických pozicích byla loni ve firmě 32 tisíc korun.

Letos kladly odbory důraz hlavně na dohodu o zaměstnanosti. Automobilka se zavázala, že pět let nebude propouštět. „Tato dohoda platí do 31. prosince 2018 a zvyšuje jistotu práce zaměstnancům v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí,“ uvedla Škoda v tiskové zprávě.

Změna v prospěch zaměstnanců nastala i u tzv. flexikont, které umožňují povolávat pracovníky podle vývoje odbytu. „Prémie za směnu z pátku na sobotu ze zvýší z 550 na 650 korun,“ řekl Baláž mluvčí Škoda Auto Jozef Baláž..

Automobilce loni klesl zisk po zdanění o 4,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 262,6 miliardy korun. Loni dodala zákazníkům rekordních 939.200 aut, což představuje meziroční růst o 6,8 procenta. Počet zaměstnanců Škody bez agenturních pracovníků loni klesl o 0,6 procenta na 26 404 lidí.

Letos Škoda očekává v prvním pololetí meziroční pokles prodeje proti loňským 408 tisíc aut. Důvodem je zavádění výroby nových modelů, zejména třetí generace Octavie, i propad evropského automobilového trhu. Snížení prodejů potvrdily první dva měsíce, kdy odbyt klesl o 7,4 procenta na 136 600 vozů. Za celý letošní rok chce mít ale vyšší prodej než rekordních 939 200 aut za rok 2012.

Do roku 2018 chce Škoda vyrábět minimálně 1,5 milionu aut ročně. Do roku 2015 chystá kompletní obměnu všech modelů. Minimálně každých šest měsíců představí nový nebo přepracovaný vůz.

V konkurenční kolínské automobilce TPCA stále kolektivní vyjednávání pokračuje. Situaci v TPCA komplikuje skutečnost, že zde jsou dvě odborové organizace, které mají rozdílné priority. Průměrná mzda na dělnických pozicích je v TPCA 29 tisíc korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.