Zetor v pololetí zvýšil zisk na 136 milionů | E15.cz

Zetor v pololetí zvýšil zisk na 136 milionů

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tradiční tuzemský výrobce traktorů Zetor má za sebou úspěšné pololetí. Zisk před zdaněním se vyšplhal na 136 milionů, což představuje meziroční nárůst o 82 milionů (152 procent). Firmě se letos daří prodávat více traktorů, díky čemuž vzrostly tržby o 36 procent, tedy zhruba o půl miliardy.

„Růst prodejů registrujeme jednak na našich tradičních trzích, ke kterým patří například Polsko, Česká a Slovenská republika, Irsko či USA, ale i v nových teritoriích, z nichž je potřeba jmenovat především Irák,“ uvedl finanční ředitel společnosti Zetor Tractors Petr Veselý.

Zetor dosáhl za první tři čtvrtletí roku 2011 zisku 80 milionů

Marián Lipovský: Chystáme se s traktory do Ruska. Smlouva je před podpisem

Dobře na odbyt jdou prý silnější traktory, což se projevuje na růstu marží. Hrubý provozní zisk EBITDA se zvýšil o sto milionů korun na 240 milionů. Optimismus přitom v Zetoru neztrácejí ani pokud jde o další měsíce. „Náš revidovaný plán počítá s tím, že i přes pesimistické prognózy ekonomického vývoje v eurozóně budou naše hospodářské výsledky ve druhém pololetí tohoto roku na úrovni srovnatelné s prvním pololetím,“ doplnil Veselý.

Zetor Forterra HSXAutor: Zetor

Zetor Forterra HSX

Firma přitom hodně sází na novou řadu silných traktorů Zetor Forterra HSX, jejichž výroba začala v červnu. Do konce roku by mělo z továrny vyjet 400 těchto strojů. Brněnský Zetor byl jednou z firem, na kterou velmi výrazně dolehly dopady ekonomické krize v roce 2009. Prodej traktorů se tehdy meziročně propadl o třetinu na 4223 kusů a počet zaměstnanců klesl ve srovnání s rokem 2008 o pětinu. Krize například odsunula uvedení na trh nejsilnějšího modelu Maxterra o výkonu až 200 koní. Nyní se počítá se zahájením prodeje až v roce 2014.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah