Ranní přehled podle Bloombergu: Spojené státy zahrály na lidskoprávní strunu | E15.cz

Ranní přehled podle Bloombergu: Spojené státy zahrály na lidskoprávní strunu

Denní monitor
Denní monitor
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Bloomberg, sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

USA podpoří Ujgury

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že nepovolí víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou spojováni s obřími detenčními tábory pro muslimské Ujgury. Pro americkou administrativu je to další krok, kterým v oblasti lidských práv zvyšuje tlak na Čínu. Na zprávu o vízech zareagovaly i akcie. Zatímco dosud díky blížícímu se obchodnímu jednání mezi zeměmi rostly, po nové zprávě se opět propadly. Americký index S&P 500, jenž zahrnuje veřejné akcie 500 největších na burze obchodovaných firem, odepsal 1,6 procenta. 

Propad akcií

Trhy v Asii zřejmě budou následovat propad cen akcií ve Spojených státech. Během volného obchodování čínského juanu na světových trzích se už přitom hodnota čínské měny propadla. Dolar naopak posílil, a to kvůli prohlášení šéfa americké centrální banky FED Jeroma Powella. Ten uvedl, že centrální banka se bude snažit dosáhnout měnové rovnováhy bez kvantitativního uvolňování.

(Ne)kvantitativní uvolňování

FED bude na trhu cenných papírů nadále pokračovat v nakupování vládních dluhopisů, aby zmírnil jejich výprodej. Powell ale sdělil, že se nejedná o kvantitativní uvolňování. „Náš návrat na trh vládních bondů nelze rozhodně vnímat jako další kolo kvantitativního uvolňování. Oproti nákupům z období finanční krize je naše aktivita pouze marginální,“ řekl k tomu Powell. Americký centrální bankéř zároveň naznačil, že v budoucnu by FED mohl přistoupit ke snížení úrokových sazeb.

Hospodaření OSN je na hraně udržitelnosti

Finančním potížím čelí i Organizace spojených národů (OSN). Nedostatek financí je podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dokonce natolik kritický, že může chybět na platby obchodním partnerům i na zaměstnanecké výplaty. Problémem jsou pozdě placené členské příspěvky. Tento rok OSN počítala se dvěma miliardami dolarů, do rozpočtu ale zatím přiteklo pouze 0,6 miliardy. Organizace proto musí hledat úspory. Méně peněz tak bude například na cestování, nakupování zboží a služeb, ale i pořádání konferencí.

Autor: Bloomberg, sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah