Břežanský zámek po Heydrichovi získal český investor Outlý. V okolí zachová výrobu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Břežanský zámek po Heydrichovi získal český investor Outlý. V okolí zachová výrobu

Daniel Novák

Daniel Novák

Dolní zámek v Panenských Břežanech u Prahy, v němž za druhé světové války bydlel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, čekají velké změny. Týkat se budou i okolních pozemků. Investice připravuje nový majitel Josef Outlý.

Outlý nemovitosti získal v květnové dražbě za 39 milionů korun prostřednictvím své firmy Area Břežany. Jméno nového vlastníka dosud známé nebylo. 

„Nekoupili jsme jen zámeček, ale i okolní komerční budovy a pozemky. Rádi bychom je využili například pro lehkou výrobu. Samotný zámek potom může sloužit například jako showroom nebo prostor pro různé eventy. K zámečku by bylo ideální dostavět rovněž například oranžérii po vzoru té, kterou u Pražského hradu vytvořila Eva Jiřičná,“ popsal plány Outlý. 

Rostoucí mzdy i práce v zahraničí. Mladé sládky čeká zajímavá kariéra, přesto je jich nedostatek

Investici jen do mimozámecké části Outlý vypočítal na 100 až 200 milionů korun. Náklady na rekonstrukci a dostavbu zámku si zatím odhadnout netroufl.

Samotná zámecká část zabírá zhruba polovinu ze šesti hektarů parcel, které společnost Area Břežany koupila. Podle realitních odborníků dává výrobní využití zbývajících pozemků smysl. Lehká výroba a skladování tam totiž fungovaly i v minulých desetiletích. 

Síť heren a kasin miliardáře Periče zkrachovala. Firmu položila regulace hazardu

„Areál je vhodný pro rozpronájem drobným a středně velkým nájemcům z regionu. Také disponuje velkým rozvojovým pozemkem pro další komerční výstavbu. U takového areálu je proaktivním přístupem k pronájmu a správě možno dosáhnout výrazně vyšších výnosů než například u nákupních parků nebo nových průmyslových nemovitostí,“ uvedl Jan Hospodář, partner v poradenské společnosti 108 Investment Advisory. 

Břežanská radnice je již s novým vlastníkem v kontaktu. „Areál zámku i areál bývalého výzkumného ústavu sloužil více jak 60 let technickým účelům. Podobně je vymezen i v územním plánu. Pouze malá část kolem zámku je vyhrazena pro veřejnou zeleň. Obec nebude bránit ve využití areálu v souladu s územním plánem. Preferencí je drobná nerušící výroba více subjektů, areál je na konci obce a takovému využití nic nebrání,“ sdělil starosta Panenských Břežan Martin Hakauf. 

Čína skupuje české dříví. Dobře platí a nehledí na kvalitu

Podmínkou je podle starosty celková kultivace místa a jeho přizpůsobení se blízkosti zámku jakožto kulturní památky. „Pro obec by bylo ideální alespoň částečné zpřístupnění zámeckého parku tak, aby jak občané naší obce, tak i návštěvníci, kteří k nám přijedou, mohli park navštívit a tvořil tak přirozenou součást obce a veřejného prostoru v ní,“ dodal Hakauf.

Kromě dolního zámku je v Panenských Břežanech ještě Horní zámek. Ten za války obýval jiný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank. V současnosti tam je památník národního odboje a útlaku.

Lithiový průmysl roste rychleji než poptávka po elektromobilech. Přebytek suroviny sráží ceny
Piloti letu Smartwings, který v Pardubicích přejel dráhu, porušili základní předpisy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!