Ceny bytů rostly o pětinu, počet těch volných prudce klesá | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Ceny bytů rostly o pětinu, počet těch volných prudce klesá

al

Ceny nemovitostí v Praze v minulém roce skokově rostly. Meziročně o 19,4 procent s tím, že počet volných bytů v metropoli prudce klesl. 

Nejvíce stouply ceny na Praze 6, kde vzrostly o 14,9 procent. Na druhém místě byla Praha 3, kde ceny nemovitostí rostly o 13,6 procent. Naopak k poklesu došlo na Praze 2 o 3,9 procenta a v Praze 7 o 1,4 procenta. Průměrná cena bytu se zvýšila o 506 tisíc korun na 6,682 milionů. Vyplývá to ze závěru Deloitte develop indexu, který porovnával údaje za listopad a prosinec 2016.

„V posledních dvou měsících roku 2016 průměrná nabídková cena volných bytů v pražských developerských projektech meziročně vzrostla o více než 19 procent, což představuje téměř 14 tisíc korun na metr čtvereční,“ tvrdí Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

OBRAZEM: Jak se zahušťují Letňany. Podívejte se na nové sídliště na polích

Rok 2016 ve znamení trvalého poklesu volných bytů

Do prodeje bylo v minulém roce uvolněno 506 bytů, prodalo se ale přitom celkem 1112 bytů. V Praze už je tak v developerských projektech, realizovaných v minulosti, volných jen 4220 bytů. „Strukturálně je současný propad volných bytů v nabídce způsoben jednak sníženou nabídkou nových bytů a také vysokými prodeji, které developerské společnosti nebyly schopny saturovat. Na trh tak přichází méně nových bytů, které jsou ale znatelně dražší,“ uvádí František Brož, analytik portálu CenovaMapa.org. 

S ohledem na setrvačnost a aktuální délku schvalovacího řízení v České republice je pokles nabídky alarmující. Analýzy předpokládají do roku 2030 potřebu zhruba 90 000 nových bytů v oblasti Prahy,“ uvádí Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů. „Za stávající legislativní situace není reálné tento cíl splnit,“ dodává Kadeřábek.

Na Opatově postaví byty za tři miliardy, developer chystá žádost o územní rozhodnutí

Velikost průměrného volného bytu se mírně zvětšila ze 76 metrů čtverečních na 79,5 metrů čtverečních, jeho cena vzrostla z 5,35 miliónů korun na 6,68 milionů korun. Cena za metr čtvereční volného bytu vzrostla v roce 2016 o více než 19 procent ze 71 450 korun za metr čtvereční na 85 320 korun.

V listopadu a prosinci ubylo z nabídky developerů 1 186 bytů, nejvíce společnostem Finep (143), AFI Europe (120) a Central Group (109). Průměrná nabídková cena prodaných bytů (v ceníku označeno jako „prodaný“) činila v pražských developerských projektech 76 550 korun za metr čtvereční. 

Vše o stavebnictví a cenách bytů a domů si přečtěte zde


Finančník Krúpa nabídne byty v Písnici nájemníkům k odkupu. Vydělat může dvojnásobek

Realitka s luxusním bydlením Sotheby's International Realty má v Česku novou majitelku

Autor: al
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!