Českým kancelářím vládnou přesčasy a špatné zázemí | E15.cz

Českým kancelářím vládnou přesčasy a špatné zázemí

Michal Nosek

Devětašedesát procent zaměstnanců, kteří pracují v kancelářích, tráví na své židli osm a více hodin denně. Administrativní budovy jsou přitom nedostatečně vybavené. Více než osmdesát procent zaměstnanců nemá k dispozici relaxační místnost nebo zónu pro trávení přestávek, třiašedesát procent nemá sprchu. Významně hůře vybavené jsou kanceláře, ve kterých pracují podnikatelé, než kanceláře zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro kancelářský komplex ArtGen Office Gallery.

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro nájemce, ale především jejich zaměstnance, bývá dopravní dostupnost kancelářské budovy. Do pěti minut chůze od stanice metra je v Praze dostupná kancelář pouze pro 22 procent dotázaných kancelářských pracovníků. Vyšší vzdálenost od metra tak podstatně zvyšuje dobu nutnou pro cestování do práce a ochotu zaměstnanců pracovat pro danou společnost.

„Při jednání s nájemci je vzdálenost budovy od stanice metra jednou z prvních otázek. V širším centru Prahy jde o podstatnou výhodu a spolu s výší nájemného o jeden z primárních rozhodovacích faktorů. Firmy si stále častěji uvědomují, že také lokalita jejich sídla ovlivňuje významně výkonnost a dlouhodobou loajalitu zaměstnanců,“ uvádí Milena Doubková, manažerka kancelářského komplexu ArtGen Office Gallery.

Americký fond prodal reality u ruzyňského letiště

Zatímco muži pracují v pětiminutové vzdálenosti od metra v 16 procentech případů, žen pracuje v takto dobře dostupných budovách téměř dvakrát tolik.

„Zajímavé je, že potenciální nájemníci velmi málo poptávají kolárnu – místnost pro uskladnění kol zaměstnanců, u které je k dispozici šatna a sprcha. V zahraničních velkoměstech jde přitom o běžně poptávanou součást vybavení budov a ze zkušeností v ArtGen víme, že i v Praze je kolárna velmi oblíbená,“ dodává Doubková.

Průlom Penty na Kulaťáku. Podepsala s Prahou 6 memorandum o výstavbě bytů místo Ledního medvěda

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!