Drahota nebere konce, ceny bytů a nájmů i letos lámaly rekordy

Pražské Jižní Město

Pražské Jižní Město Zdroj: Štěpán Bruner

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
8
Fotogalerie

Ceny bytů a nájmy nepřestaly ani v letošním roce šplhat na rekordní hodnoty. A to navzdory faktu, že kvůli drahým nemovitostem ubývá realitních transakcí. Tržní činže se celý rok zvyšovaly rychleji než celková inflace a byly jedním z hlavních motorů růstu cen. Lidé se kvůli vysokým cenám stěhují z Prahy a dalších velkých měst do okolí.

„Letošní rok byl na rezidenčním trhu ve znamení pokračujícího růstu cen bytů. Patrné sice bylo i ochlazení v počtu uskutečněných obchodů v návaznosti na regulace financování bydlení, ale předpokládané a zmiňované cenové korekce nenastaly,“ uvedl Petr Hána, manažer realitního týmu poradenské společnosti Deloitte.

Slábnoucí aktivitu na tuzemském realitním trhu dokládají katastrální statistiky. Za tři letošní čtvrtletí se uskutečnilo přes 318 tisíc vlastnických transakcí, meziročně o pět procent méně. Ještě silnější byl propad zapsaných zástavních práv. To je ukazatel související s aktivitou na hypotečním trhu. Meziročně se podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního snížil o čtrnáct procent.

Drahé byty tlačí zájemce o bydlení do nájmů. „Vidíme jasný příklon od nákupu nemovitosti k nájmu ve velkých městech. Meziročně se po celé republice pronajalo zhruba o osmnáct procent nemovitostí více. Praha zaznamenala pětinový meziroční nárůst a Moravskoslezský kraj třetinový, podobně jako Středočeský kraj,“ konstatoval Hendryk Drahota nebere konce Meyer, šéf realitního portálu Bezrealitky.cz. Výstavba bytůVýstavba bytů|e15

Činže kvůli tomu od ledna do listopadu rostly každý měsíc meziročně o 3,7 procenta. Průměrná inflace ve stejném období o procentní bod klesla. Navzdory vyššímu zájmu o bydlení v nájmu není podle odborníků důvod pro pokles cen. „Poptávka po vlastnickém bydlení, a to především ve velkých městech, je stále silná. Upravila se jen dynamika růstu. Ceny bytů již nerostou tak strmě jako v předešlých třech letech,“ dodal Hána z Deloitte.

Ceny nových bytů v Praze se podle Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvedly o 6,7 procenta. To bylo nejslabší tempo za poslední tři roky. Ceny staršího bydlení se v hlavním městě za stejné období zvedly o 5,8 procenta, mimo metropoli však o 10,4 procenta.

Krize na rezidenčním trhu už také hýbe politikou. Koalice vládnoucí na pražském magistrátu se v první polovině prosince shodla na nutnosti stavět družstevní byty. Praha podpoří tuto výstavbu tím, že družstvům poskytne pozemky. Zároveň se stane členem družstev. První projekt má být v Praze 13. Magistrát hlavního města navíc předloží do sněmovny návrh úprav daňového systému, který by například u novostaveb snížil daň z přidané hodnoty ze současných patnácti na deset procent. Tržní nájmyTržní nájmy|e15