Jedna z největších stavebních firem v Česku propouští. Zpackala zahraniční expanzi | E15.cz

Jedna z největších stavebních firem v Česku propouští. Zpackala zahraniční expanzi

ČTK

Brněnská stavební společnost OHL ŽS, který byla v roce 2015 v půlmiliardové ztrátě, propouští zaměstnance. Řádově jde o desítky lidí. Firma zeštíhluje i svoje vedení, od ledna má novou organizační strukturu. Společnost také mění svoji strategii. Chce se více zaměřit na tuzemsko.

Pětka českého stavebnictví měla ještě před krizí v oboru 1800 zaměstnanců. Loni jich bylo průměrně 1260, což je o šest procent méně než v předchozím roce. 

"Pokles odráží situaci na trhu, ale také změnu a optimalizaci organizační struktury a snížení počtu poboček v zahraničí. Zhruba třetina byly odchody do důchodu a ukončení úvazků na dobu určitou, třetina dohody a rezignace, a třetina výpovědi ze strany zaměstnavatele," uvedla mluvčí společnosti Jana Matulajová.

Železnici dnes staví stroje: Podívejte se na sedm největších "oblud" na českých kolejích

Podle zástupkyně podniku snižování počtu zaměstnanců ve firmě kopíruje trend ve stavebnictví v posledním roce. 

V OHL ŽS se loni vyměnilo prakticky celé vedení firmy, kterou opustil její dlouholetý generální ředitel Michal Štefl. Společnost nyní vede Petr Brzezina. Ten ve firemním časopise potvrdil, že firma zeštíhluje své aktivity v zahraničí, mluví přímo o "nepovedené zahraniční expanzi" v minulosti. 

Železniční projekt století: SŽDC dá osm miliard do přestavby ostravského uzlu

Firma ještě dokončí projekty, které má v Moldávii a Bosně a Hercegovině, pak se soustředí zejména na Česko a Slovensko. "Příležitostně, po důkladné analýze přidané hodnoty a rizik, můžeme působit v zahraničí," uvedl Brzezina.

V budoucnu má osmdesát procent tržeb společnosti být z tuzemska. Firma se chce ale ještě účastnit aktuálních tendrů v Bulharsku, Polsku a Chorvatsku.

Skanska Reality nasype miliardy do nového projektu v Praze-Malešicích

Valná hromada brněnské stavební společnosti loni v prosinci schválila zvýšení základního kapitálu o dalších až 188 milionů korun proti současným 486 milionům. Akcionáři firmy také schválili zápůjčku 800 milionů korun od mateřské OHL Central Europe, která má firmě pomoci z krize.

Hospodářské výsledky za loňský rok OHL ŽS zatím nezveřejnila. Brzezina ale uvedl, že do letošního roku vstupuje společnost se zásobou práce za více než sedm miliard korun. Letos chce dosáhnout výnosů ve výši osm miliard. Vyhrála některé železniční tendry. V pětiletém výhledu se chce OHL ŽS vrátit na čísla, na která byla firma zvyklá.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!