Skanska Reality nasype miliardy do nového projektu v Praze-Malešicích | e15.cz

Skanska Reality nasype miliardy do nového projektu v Praze-Malešicích

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Developer Skanska Reality pokračuje ve stamilionových investicích. Pro budoucí bytovou výstavbu koupila již třetí velký brownfield během dvou let.   

Pražské Malešice se významně rozšíří. Developerská společnost Skanska Reality tam od firmy DBD Group koupila sedmihektarový pozemek na téměř tisíc bytů. V nové rezidenční lokalitě v dosud nerozvinuté části Prahy 10 najde domov kolem 2600 lidí.

Kupní cenu žádná ze stran nekomentovala. Stejně tak si developer nechává pro sebe plánovanou investici. „Celkové náklady na projekt lze předpokládat v dnešních cenách kolem 3,7 miliardy korun,“ uvedl analytik developerského trhu František Brož. Roli ale bude hrát i inflace.  

„Aktuálně se soustředíme na návrh kvalitního urbanistického řešení této původně průmyslové čtvrti,“ uvedla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality. Projekt připravuje studio Qarta architektura.

Developer nyní připravuje podklady pro územní rozhodnutí. „Naším cílem je získat stavební povolení do konce roku 2018,“ dodala manažerka.  

Součástí záměru je vybudování veřejné komunikace, parku a revitalizace okolní zeleně. Hrubá podlažní plocha plánovaných objektů převýší 86 tisíc metrů čtverečních, vyplývá z dokumentace, kterou developer předložil k posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Nejvyšší budovy budou mít třináct podlaží. Skanska počítá s rozdělením výstavby do šesti až osmi etap.

„Vzhledem k velikosti developerského projektu budeme žádat o posouzení vlivu stavby na životní prostředí, tedy proces EIA. K transformaci lokality takzvaných Nových Malešic se nicméně stavíme otevřeně. Rádi bychom, aby se tato část Prahy rozvíjela koncepčně a s ohledem na své okolí,“ sdělil radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík.

Za jednu z hlavních výhod lokality považuje developer docházkovou vzdálenost ke stanici metra Depo Hostivař a dvě tramvajové zastávky hned naproti. „Lokalita Malešic je v hledáčku mnoha klientů a samozřejmě developerů. Jde o tradiční městskou část, která je vyhledávána vzhledem ke své blízkosti a dobré dopravní dostupnosti do centra Prahy,“ sdělila Denisa Višňovská z vedení realitní kanceláře Lexxus.

V místě budoucí výstavby je v současnosti zanedbaný průmyslový areál. Developer počítá s demolicí stávajících budov, které jsou v dezolátním stavu. Skanska v posledních dvou letech již dva podobné brownfieldy koupila. Nejdříve získala areál Michelských pekáren o rozloze čtyř hektarů. Následně pořídila osmi hektarový pozemek bývalého Modřanského cukrovaru.

Brownfieldy se prodražují

Kvůli nedostatku pozemků developeři pro výstavbu stále častěji volí pozemky pod opuštěnými průmyslovými areály. Demolice a ekologické zátěže ale takové projekty prodražují v průměru o sedmnáct procent, vyplývá z průzkumu společností CEEC Research a KPMG mezi developery. Brownfieldy využívá k nové výstavbě například Penta, velké projekty na nich připravuje Central Group.

„Přestože jsme v předchozích dvou letech investovali finanční prostředky v řádech stovek milionů korun, i nadále jsme připraveni na další investice,“ doplnila šéfka Skanska Reality. V hledáčku má firma projekty se stovkami bytů hlavně v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností.

Více zpráv z Prahy naleznete zde.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video