„Laciná“ garsonka v moskevském mrakodrapu stojí 11 milionů | E15.cz

„Laciná“ garsonka v moskevském mrakodrapu stojí 11 milionů

Jeden z moskevských stalinských mrakodrapů
Jeden z moskevských stalinských mrakodrapů
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejlevnější byt v jedné ze sedmi sester, jak se v Moskvě říká nejstarším mrakodrapům z éry komunistického diktátora Josifa Stalina, je momentálně na prodej za 19 milionů rublů (asi 11 milionů korun). Podle agentury Interfax jde o garsonku o ploše 50 metrů čtverečních.

Průměrná cena obytné plochy ve „stalinském mrakodrapu“ se podle specialistů na moskevský realitní trh nyní pohybuje v přepočtu okolo 324 tisíc korun za metr čtvereční. S každým poschodím ale cena stoupá, v průměru o sedm procent.

Vzpomínaná nejlacinější garsonka se nachází na druhém podlaží budovy vysoké 176 metrů, která stojí na Kotelničeském nábřeží na soutoku řek Moskvy a Jauzy. Obdobná garsonka ze 16. patra mrakodrapu na Kudrinském náměstí, se prodává za 31,3 milionu rublů (přes 18 milionů korun).

Momentálně nejdražší nabídka pro milovníky stalinského stylu má cenovku 123,6 milionů rublů (72,4 milionu Kč) a podobu bytu se šesti pokoji na ploše 190 metrů čtverečních na 10. podlaží mrakodrapu na Kotelničeském nábřeží.

K mání většinou bývají třípokojové byty o ploše 80 metrů. Za celý rok se ale na trh dostane nejvýše desítka bytů ze stalinských mrakodrapů. Jen vzácně se mezi nimi objeví příbytek, ležící výše než na 15 patře.

Jeden ze stalinských mrakodrapů v Moskvě Autor: CC BY-NC-ND 2.0: Dave LaFontaine
Jeden ze stalinských mrakodrapů v Moskvě (foto: Dave LaFontaine)

Znalci trhu tvrdí, že mnoho bytů ve stalinských mrakodrapech změnilo majitele na počátku tisíciletí, kdy se tyto byty kupovaly především jako investice do budoucna. Prý se ještě v nabídce neobjevily.

Ze sedmi sester, postavených v Moskvě na přelomu 40. a 50. let, byly k obytným účelům určeny jen tři výškové budovy. V ostatních sídlí ruské ministerstvo zahraničí, Lomonosovova univerzita a hotely Leningradskaja a Ukrajina, které se dlouho honosily titulem nejvyššího hotelu v Evropě.

Ruská média letos v létě vzrušila jiná nabídka na moskevském realitním trhu: za 42 a 50 milionů dolarů (zhruba 800 milionů až miliardu korun) se prodávaly dva volné byty v rezidenci poblíž Kremlu, kde bydlí i přátelé prezidenta Vladimira Putina. Tyto byty o rozloze 846 a rovných 1000 metrů čtverečních se kromě různých luxusních vymožeností mohly pochlubit i tím, že je střeží ochranka ústavních činitelů.

Autor: ČTK