Obchodní reality se rekordně nakupují, na trh míří miliarda eur | E15.cz

Obchodní reality se rekordně nakupují, na trh míří miliarda eur

ilustrační foto, Galerie Harfa
ilustrační foto, Galerie Harfa
• 
ZDROJ: Vackova Anna/E15

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošním šlágrem investorů do komerčních nemovitostí jsou maloobchodní reality. Podle odhadů profesionálů z trhu jich letos v Česku vymění majitele za více než miliardu eur. Vystřídají tak loňský hit investičního trhu, kterým byly skladové komplexy.

V retailu to bude historicky jeden z nejlepších výsledků. Tuzemský trh je natolik silný, že si v mezinárodní studii poradenské společnosti Cushman & Wakefield Česká republika dokonce získala označení nového epicentra pro mezinárodní investory.

„Obchodní centra s dobrou výkonností a bez hrozby nové konkurence jsou jednak relativně bezpečnou investicí, také ale reprezentují aktiva, na kterých se dá pracovat a jejichž výnosnost jde dále zlepšit investicemi, marketingem a pronájmem,“ uvedl Michal Soták, vedoucí výzkumu trhu v Cushman & Wakefield.

Z velkých letošních transakcí vyčnívá hlavně nákup pražského centra Palladium za zhruba 570 milionů eur. Kupujícím byl fond německé společnost Union Investment. Je to největší částka, jakou dosud někdo v Česku zaplatil za jednotlivou budovu.

V případě kanceláří na trhu chybí investiční produkty. Nové budovy jsou prázdné nebo rozestavěné

Investicím do maloobchodních nemovitostí nahrává, že hlavně sklady jsou přebrané už od loňského roku. „V případě kanceláří na trhu chybí investiční produkty. Nové budovy jsou prázdné nebo rozestavěné,“ řekl Kamil Kosman z realitní společnosti ECP Real Estate, která se snaží pro svůj fond hledat na nemovitostním trhu vhodné akviziční cíle.

Podobná situace již nastává i v retailu. „Rozhodně cítíme tlak ze strany investorů, kteří mají apetit nakupovat. Neustále se však potýkáme s nedostatkem obchodních center k prodeji,“ dodal Soták. Tlačenici na českém trhu nahrávají také turbulence na ruském trhu. Mezinárodní investoři se kvůli tomu koukají po příležitostech jinde. „Z České republiky se stala velmi zajímavá destinace pro zahraniční kapitál z celého světa,“ uzavřel Stuart Jordan, vedoucí investic v konzultantské společnosti JLL.