Natland získal majetek koncernu PSJ v Česku a na Slovensku | E15.cz

Skupina Natland vydělala na potížích koncernu PSJ. Převzala majetek v Česku a na Slovensku

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dva roky po bankrotu klíčových součástí stavebního koncernu PSJ se uskutečnilo vypořádání dluhu, který měl holding vůči investiční skupině Natland, svému největšímu věřiteli. Natland v rámci dohody převzal například reality na Slovensku, správce nemovitostí SCF Servis nebo menšinový podíl ve výrobci technického zařízení budov Ekoklima.

„Po několika měsících vyjednávání byla nakonec podepsána dohoda o vypořádání vztahů mezi investiční skupinou Natland a stavebním holdingem PSJ. Znamená pro nás mimo jiné upevnění pozice v segmentu výnosových nemovitostí a návrat na slovenský trh,“ uvedl partner v Natlandu David Manych. 

Holding PSJ zastřešoval čtyři desítky firem. Jednou z nejvýznamnějších součástí byla akciová společnost PSJ zaměřená na pozemní stavby. Koncern přes nizozemskou firmu PSJ Investors ovládal byznysmen František Vaculík a ruští investoři. 

Když se v první polovině roku 2018 začala nad skupinou stahovat mračna, vstoupil do hry Natland specializovaný na investice do firem v potížích. Stavebnímu holdingu tehdy otevřel úvěrový rámec 400 milionů korun. Následně Natland koupil pohledávky vůči PSJ od Raiffeisenbank. Díky tomu získal silnou pozici nejen v konkurzu s akciovou společností PSJ, která zkrachovala na konci roku 2018, ale i v majetkovém překopání holdingu. 

V portfoliu Natlandu aktuálně z majetku koncernu PSJ skončil například kancelářský a skladový areál Vlčie hrdlo v Bratislavě. Natland převzal rovněž developerský projekt na středním Slovensku na 112 bytů. 

Další přírůstky v portfoliu Natlandu představuje správce nemovitostí SCF Servis a 34procentní podíl ve výrobci technického zařízení budov Ekoklima. Natland získal též předkupní právo na minoritní podíl ve firmě Square Invest & Development. Té patří několik bytových a administrativních realit v Praze. Loni Natland převzal nejvyšší budovu v Česku, brněnský AZ Tower. Mrakodrap byl původně rovněž součástí skupiny PSJ. 

Není zřejmé, jaký vliv bude mít nynější dohoda o vypořádání vztahů mezi Natlandem a koncernem PSJ na konkurz se samotnou akciovou společností PSJ. „Tuto záležitost ponechám bez komentáře,“ reagoval insolvenční správce firmy David Jánošík. Již dříve získal Natland v roli zajištěného věřitele zkrachovalé akciovky PSJ výtěžek téměř 108 milionů korun získaný zpeněžením majetku.