Revoluce ve stavebnictví. Český vynález umožňuje vyrábět beton ze suti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Revoluce ve stavebnictví. Český vynález umožňuje vyrábět beton ze suti

Michal Nosek

Michal Nosek, ČTK

Stavební odpad již v budoucnu nemusí končit na skládkách nebo rozdrcený v podsypech. Ke slovu se začíná hlásit rebetong, tedy beton, který vzniká z recyklované a rozdrcené stavební suti. V současnosti jej společnost Skanska používá v bytovém projektu Čertův vršek v Praze.

„Na projektu Čertův vršek využíváme rebetong jako podkladní betony, plánujeme jeho využití i na významnější nosné konstrukce uvnitř domu, ale tam ještě není vývoj dotažený do konce. V průběhu hruhé stavby to ale máme v plánu dokončit,“ říká Petr Dušta, projektový manažer Skansky.

Před rokem došlo k první realizaci stavby z recyklovaného betonu ve volnočasovém areálu v pražských Modřanech. Za rok vývoj pokročil k tomu, že se již používá i na obytné stavby. Vývoji se betonáři z firmy Erc-Tech vedení Pavlem Goreckým věnovali zhruba deset let, pak se spojili s koncernem Skanska a dopracovali se k finální atestaci jakosti.

„Produkt splňuje nejpřísnější kritéria betonářských norem. Jde o český patent, na jehož základě Skanska rebetong vyrábí. Má obdobné vlastnosti jako beton, místo přírodního kameniva ale díky nanopříměsi využívá stavební suť,“ popsal Gorecký.

Vlastní bydlení od půl milionu? Češi zkoušejí žít v minidomcích a lodních kontejnerech

Produkty vyrobené z rebetongu se po ukončení životnosti dají opět použít. Jedná se tak o jediný beton na světě vyrobený ze stoprocentně recyklovaných kameniv. „Materiál je připravený stát se plnohodnotnou součástí stavby rodinných a bytových domů, základových konstrukcí nebo podkladní vrstvy vozovek,“ řekl k budoucímu využití Dušta.

Rebetong může také vyřešit obrovský objem odpadu, který nyní po demolicích končí na skládkách. Postupně tak dojde k omezení nejen těžby, ale i dopravy potřebné k převezení kameniva z lomů do betonárny.

„Zbytky zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v Česku a využívání stavební suti místo drahého přírodního kameniva má výhodu i z hlediska ceny staveb,“ dodal Dušta.

Zvyšování podílu recyklovaných materiálů při stavbách je důležitým tématem nejen kvůli stále silnějšímu důrazu na cirkulární ekonomiku, ale také kvůli úbytku zdrojů přírodního kameniva. 

Prodeje bytů padají. Majitelé se ale snaží držet ceny zuby nehty

V každém metru krychlovém nerecyklovaného betonu je asi 1750 kilogramů kameniva. Od roku 1989 se přitom v Česku neotevřel jediný lom a žádný se ani k otevření nechystá. „Čísla jsou neúprosná, do devíti let vyčerpá své zásoby 114 z celkem 221 lomů, tedy více než polovina,“ doplnil Tomáš Zavřel, který má ve firmě Skanska na starosti lomy. 

K úplnému vyčerpání přírodního kameniva by v tuzemsku při současném průměrném tempu spotřeby mělo dojít už kolem roku 2062. Větší využívání recyklovaných materiálů namísto přírodního kameniva tak řeší i další společnosti podnikající ve stavebnictví, například firma Eurovia. „Naše společnost má již nyní k dispozici recyklační dvůr, kde tyto materiály vyrábíme a testujeme,“ uvedla mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

OBRAZEM: Dětenice fungují a Pavel Ondráček otevírá veřejnosti i zámek na Peruci

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!