Unikátní zakázka: Češi dodali lavičky s výhledem na vrchol Evropy | E15.cz

Unikátní zakázka: Češi dodali lavičky s výhledem na vrchol Evropy

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český výrobce městského mobiliáře mmcité získal prestižní zakázku na vybavení teras na vrcholu hory Punta Helbronner. Tamní, nedávno modernizovaná lanovka, je známá svými výhledy na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.

Lanovka Skyway Monte Bianco vozí turisty a horolezce z italského údolí Valle d’Aosta na vrchol Punta (Pointe) Helbronner na hranici Francie a Itálie ve výšce 3462 metru nad mořem. Na střechách horní stanice lanovky vznikla soustava teras, která nabízí unikátní výhled na masiv nejvyšší hory Evropy.

Právě tyto terasy osadila svými lavičkami firma mmcité z Bílovic u Svitav. „Jde o malou zakázku řádově kolem deseti tisíc eur, šlo zde především o prestiž,“ uvedl pro E15.cz mediální zástupce společnosti Dušan Benža. Podle něj cenu následně ještě navýšila náročná doprava na místo.

Mmcité uspěla v konkurenci zhruba deseti světových výrobců městského mobiliáře, podle Benžy dokázala mimo jiné nabídnout nižší cenu. Lavičky ze dřeva a kovu nebylo nutné na horské povětrnostní podmínky nijak upravovat, pouze jejich uchycení do podlahy bylo třeba zesílit.

Stavba nové lanovky za 75 milionů eur začala v roce 2011. Stará lanovka už vposledních letech nejezdila až na vrchol a mimo jiné se tak komplikovalo zásobování italské meteorologické stanice a historické chaty Rifugio Torino.

Nová lanová dráha se slavnostně otevřela loni v květnu. V červnu popudil Francouze svou návštěvou vrcholu italský premiér Matteo Renzi. Zatímco Itálie od vzniku republiky před 150 lety tvrdí, že přes Mont Blanc a okolní vrcholy probíhá hranice s Francii, Paříž považuje za svůj téměř celý masiv nejvyšší hory Evropy.

Souboj o pražské reklamní plochy může pomoci městskému mobiliáři