Veřejné stavební zakázky loni vzrostly skoro o padesát procent. Nejvíc zadává Ředitelství silnic a dálnic | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Veřejné stavební zakázky loni vzrostly skoro o padesát procent. Nejvíc zadává Ředitelství silnic a dálnic

Veřejné stavební zakázky loni vzrostly skoro o padesát procent. Nejvíc zadává Ředitelství silnic a dálnic
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Veřejní investoři v Česku loni zadali stavebním firmám 4407 nových zakázek za 130,1 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 46,3 procenta, počet se zvýšil o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů, které poskytla inženýrská společnost ÚRS Praha. Objem v roce 2016 byl však nejnižší za posledních deset let. Celkem 14 zakázek překročilo miliardu korun. Největším zadavatelem z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic s 25,4 miliardy korun.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby loni meziročně vzrostla o dvě třetiny na 37,9 miliardy korun, na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, o 40 procent na 92,2 miliardy korun. Průměrná velikost zakázky byla 24,1 milionu korun, meziročně téměř o třetinu více.

Celkem 14 zadaných zakázek překročilo miliardu korun. Největší zakázkou byla rekonstrukce rozvodny Kočín u Jaderné elektrárny Temelín za 3,56 miliardy korun, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje. Následovala stavba úseku dálnice D48 Rybí - Rychaltice za 2,5 miliardy korun pro sdružení Metrostav, Swietelsky a Colas. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.

Veřejnou zakázku na stavební práce loni získalo 1349 firem. Největší objem patřil společnosti Eurovia, které veřejná správa zadala 216 zakázek za 4,7 miliardy korun. U dalších tendrů za 8,4 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

Uzavření Libeňského mostu vyvolalo chaos. Situaci má řešit i náhradní cyklodoprava

Hodnota nově vypsaných zakázek meziročně klesla o 41 procent na 120,3 miliardy korun. Podle ředitelky úseku inženýrské činnosti ÚRS Praha Petry Lupíškové je hlavním důvodem vysoký počet vypsaných zakázek dopravní infrastruktury v září 2016. Od října tehdy začal platit nový zákon o veřejných zakázkách a zadavatelé se je snažili vypsat ještě podle starých pravidel.

"Výrazný nárůst hodnoty zadaných zakázek signalizuje pokračující oživení stavební produkce pro veřejný sektor i v roce 2018. Naopak výrazný pokles nově vypsaných zakázek signalizuje v horizontu dvou až tří let pro veřejný sektor pokles. A to zejména v dopravním stavitelství, kde hodnota vypsaných zakázek klesla meziročně téměř o dvě třetiny," uvedla Lupíšková.

Veřejné zakázky měly v roce 2016 na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).

Zadané veřejné stavební zakázky od začátku roku 2017 (v miliardách korun)
Leden 7,7
Únor 7,6
Březen 8,3
Duben 13,6
Květen 11,0
Červen 9,8
Červenec 14,5
Srpen 14,2
Září 11,8
Říjen 10,6
Listopad 8,9
Prosinec 12,1

Dopravní podnik vyhlásí tendr na geologický průzkum pro metro D

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!